masožravé rostliny
Interiér

Masožravé rostliny, které vypěstujete doma v bytě

Pokud s pěstováním masožravých rostlin začínáte, pořiďte si pro začátek nějaký nenáročný druh. Máme pro vás typ na ty, které jsou u nás nejrozšířenější.  

Jaké masožravé rostliny se dají pěstovat v bytě?

Rosnatka

Jedna z největších skupin masožravek. Mají žláznaté brvy s lepkavými kapičkami připomínajícími rosu, na které přilepí kořist a sekret jí ucpe dýchací otvory. U nás jde nejčastěji o rosnatku okrouhlolistou. Rosnatka kapská svou oběť obtočí i listem.

rosnatka

Špirlice

Rostlina chytá hmyz do láček různých tvarů, kde se oběť topí v trávicí tekutině. Stěny jsou pokryty kluzkými a lepivými, voskovými šupinkami. Vhodná i na parapet okna. V dobrých podmínkách vykvete. Potřebuje vyšší vlhkost vzduchu a časté rosení.

špirlice

Mucholapka

Svírací čepele se zoubky uzavřou kořist do pasti. Je náročná na světlo a potřebuje ho i při zazimování, kdy vyžaduje chladnější prostředí a omezení zálivky. Substrát musí být neustále vlhký. Pokud ji nezazimováváte, zalévejte ji stále stejně.

mucholapka

Láčkovka

O něco náročnější rostlina chytá hmyz do láčky. Dobře se dá pěstovat v akváriu nebo pokojovém skleníku. Vyžaduje světlo, ale ne přímé slunce. Zvolte raději umělé osvětlení, teplotu 20 až 28 °C a vlhkost vzduchu nad 70 %.

láčkovka

Jaký zvolit substrát

Masožravky žijí v půdách chudých na živiny. Nejlepší je neustále vlhká rašelina, kterou můžete smíchat s perlitem nebo křemičitým pískem v poměru 2 : 1.

Jakou volit zálivku

Bez vody každá masožravka uhyne. Raději ji nechte stát ve vodě, ale nenechte vyschnout, roste a mlžte. Zvolte měkkou vodu, rybniční, dešťovou či destilovanou bez minerálních látek. Pokud ji nemáte, volte den odstátou vodu.

Jaké mají masožravky nároky na světlo

Masožravky potřebují hodně světla. Většina snese přímé slunce. Dejte je na parapet okna orientovaného na jih nebo západ. V zimě jim lze přisvětlovat speciálními pěstitelskými zářivkami, které jim vytvářejí vhodné podmínky pro fotosyntézu.

masožravé rostliny

Jakou potřebují masožravky teplotu

Pěstují se obvykle od 20 do 35 °C. V létě je můžete dát na balkon. Některé druhy jsou i mrazuvzdorné, většinu je ale třeba zazimovat při teplotě od 5 do 15 °C. Omezte zálivku a zajistěte dostatek světla. Ideální jsou zasklené balkony.

Jak přesazovat masožravky

Pokud masožravé rostliny pěstujete jako pokojové rostliny ve vhodném substrátu, kde se neobjevila plíseň a rostlině se daří, stačí ji přesadit jednou za 2 až 3 roky na jaře.

Jak nakrmit masožravku

Rostlinu nepřekrmujte, jinak dochází k plesnivosti listů, což může masožravku i zahubit. Rostlina si sama chytí kořist. Hlavně drobné mušky a komáry. Jestliže se chcete podívat, jak polapí svou kořist, dejte jí maximálně 1 kus hmyzu týdně

masožravé rostliny

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.