Dům a Zahrada

Jaké ryby jsou vhodné do zahradního jezírka?

Zahradní jezírka oživí každou zahradu. Zvláště pokud jsou osazena vodními rostlinami a  rybami. Jaké ryby jsou do zahradních jezírek nejvhodnější?

Technika do jezírka

Aby ryby měly dostatek kyslíku, je nutné pořídit si vzduchovánído jezírka. V zimě vzduchování zabraňuje zamrznutí vodní hladiny. Kromě kyslíku je nutné rybám zajistit čistou vodu pomocí jezírkové filtrace. 

Ryby kupujte u specialistů

Do zahradního jezírka si nepouštějte ryby, které jste přinesli z rybníka nebo z řeky. Kromě možných právních komplikací si navíc s rybami do jezírka můžete zavléct různé parazity a nemoci. Proto ryby do jezírka kupujte pouze u odborných prodejců.

Transport ryb

Při přepravě ryb se vyvarujte teplotních výkyvů. Ryby s vodou, ve které při přenosu z obchodu byly, dejte do kyblíku a postupně do něj přidávejte vodu z jezírka. Až si ryby přivyknou, můžete je do jezírka umístit. 

Koi kapr

Koi kapr je nejoblíbenější jezírkovou rybou. Musíte však počítat s tím, že někteří jedinci mohou dorůst až do velikosti 80 cm. Koi kapr je společenská ryba, měli byste jich tedy vždy koupit několik. Jezírko je nezbytné opatřit silnou filtrací.

Zlatý karas

Zlatý karas je společenská ryba, která se rychle rozmnožuje. Tyto ryby tedy po čase mohou ve vašem jezírku převládat. Své typické zlaté zbarvení zlatí karasi dostávají až kolem druhého roku života.

Slunečnice pestrá

Slunečnice pestré pocházejí ze Severní Ameriky. Jsou to všežravé, krásně zbarvené ryby, které se rády zdržují ve skupinkách.

Jesen zlatý

Jesen zlatý se dobře cítí v hejnu. Je to velmi aktivní plavec, vyžaduje tedy prostornější nádrž a dostatek kyslíku. 

Koljuška tříostná 

Koljuška tříostná je ryba zajímavého vzhledu s trny na zádech. Tento druh je velmi odolný, avšak teritoriální. Protože se rychle množí, do jezírka vysaďte jen několik kusů.

Slunka obecná

Slunky jsou menší teplomilné čiperné a snášenlivé ryby. Zdržují se ve větších hejnech a spokojí se i s nižším obsahem kyslíku ve vodě.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *