Interiér

Nenáročné pokojové rostliny – 6 tipů na pokojovky pro začátečníky

Pátráte po nezničitelných pokojových rostlinách pro začátečníky? Tyhle jsou vysoce odolné a vydrží i vám, i když s pěstováním rostlin nemáte žádnou zkušenost. Máme pro vás 6 druhů pokojových rostlin, které přežijí téměř vše.

Některým lidem vyroste pod rukama cokoliv a mají přirozené nadání pro pěstování rostlin. Jiným chybí zkušenosti, nebo čas na péči o rostliny. I tak se můžete obklopit bujnou zelení. Pořiďte si pokojové rostliny, které jsou nenáročné. Na to aby prospívaly, nemusíte vynakládat velké úsilí.

Lucky Bamboo

Ve východní Asii je Lucky Bamboo – Šťastný bambus symbolem štěstí a v Indii zase přátelství. Dostanete jej doslova v každém květinářství. Bývá po jednom, někdy je naaranžován do různých skupin. Používá se i do vázaných kytic, a když jej zasadíte do květináče, určitě vám poroste. Je dobré jej předtím nechat zakořenit ve váze s vodou. Dá se pěstovat i hydroponicky s použitím výživných tablet. Šťastný bambus je podobný bambusu, ale je to Dracaena sanderiana. Pochází z tropických deštných pralesů afrického Kamerunu.

Sukulenty

Pokud pravidelně své rostliny zapomínáte zalévat, jsou pro vás sukulenty tou nejlepší možnou volbou. Navíc jich existují desítky až stovky druhů. Nebudou se na vás zlobit, když je týden nebo dva nezalijete. Stačí jim zajistit světlé místo na okenním parapetu. Může to být třeba tlustice vejčitá, latinsky Crassula ovata. Je vhodná pro opravdové začátečníky a díky svým tlustým lístkům je velmi dekorativní. V horkém létě dokáže přežít i 3 týdny zcela bez vody. Zalévat ji jednou do měsíce stačí. Zkusit můžete i Aloe Vera.

Zelenec

Mnoho z nás si pamatuje tuto rostlinku s dlouhými, úzkými a zelenobílými listy třeba ze školy nebo z kanceláře. Pokud jí poskytnete dostatek vody, je v podstatě nezničitelná. Zelenec chocholatý neboli Chlorophytum lze pěstovat všude, kde je alespoň trocha světla a teplota v místnosti neklesne pod 5 °C. Pokud ho 2 týdny zapomenete zalít a pak jej úspěšně přelijete, vydrží to a stejně vás odmění krásně zelenými, košatými listy. Navíc se snadno množí. Rostliny můžete mít i v koupelně.

Filodendron nebo fíkus

Filodendron je velmi krásná, nenáročná a lehce dostupná pokojová rostlina. Nevyžaduje příliš světla ani tepla a stačí mu jen pravidelná zálivka. Má efektně tvarované listy a navíc se dá pořídit ve spoustě variant. Můžete zvolit i Fíkus ve spoustě druhů. Oblíbený je třeba Ficus elastica, Ficus lyrata a Ficus binnendijkii. Tyto interiérové rostliny by jen neměly být v průvanu. Pěkný je i Zamioculcas.

Tchýnin jazyk

Rostlinu asi znáte už od našich babiček. Pro svou naprostou nenáročnost se drží na předních příčkách zájmu. Její úzké a vysoké listy se skvěle vyjímají i v moderních interiérech. Tchýnin jazyk, Sansevieru neboli Tenuru klidně můžete zapomenout zalít a nic se neděje. Rostlina zvládne delší dobu sucha a stačí ji zalívat jednou za měsíc do misky či okrasného obalu. Nemusíte ji ani dlouhé roky přesazovat. Zkusit můžete i dračinec neboli dracenu.

Potos

Potos, šplhavnice neboli Epipremnum je nenáročná, popínavá, pokojová rostlina, kterou je třeba jen ochránit před přímým sluncem. Přes různorodé podmínky v bytech a domech, nebo rozdílnou péči se každému pěstiteli odmění svými krásnými listy. Lze ji také pěstovat jen ve sklenici s vodou místo květináče, ve které snadno zakoření a můžete ji tak rozmnožit. Potos má rád světlo a snese více vláhy. Naroste vám do neuvěřitelné délky. Hodí se na skříňku, poličku i knihovnu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.