Pro kutily

Jak postavit zahradní krb svépomocí

Zahradní krby jsou perfektní věc. Můžete si v nich ugrilovat maso, ale poslouží vám i k relaxačnímu večernímu posezení u plápolajících polen v ohni. Přidaná hodnota zahradních krbů ve srovnání s grily je právě ten úžasný pohled do ohně. Kvalitní materiál musí odolat vytápění dřevem. U laciných krbů si dejte pozor, abyste si pod pojmem krb nekoupili pouze větší gril, který tato kritéria nesplňuje. Nejlevnější zahradní krby jsou totiž určeny pouze pro grilování na uhlí. Pokud v takovém krbu rozděláte oheň, vytvoří se v něm často trhliny a není možné jej nijak reklamovat.

Jak vybadá odolný krb

Odolný krb má mít vždy ohniště obložené šamotem, které může být případně dvouplášťové. Neměl by u krbu chybět spodní přívod vzduchu do ohniště a také popelník usnadňující čištění. Plocha má být tvarovaná tak, aby vám z něj nemohly vypadávat uhlíky. Důležitá je také zvolená velikost krbu a jeho styl. Vybírat si sice můžete z krbů na trhu, ale lepší je nechat si udělat krb na míru, nebo si jej vyrobit svépomocí. Na menší zahradu zvolte jeho vzdušnější řešení v podobě stavebnicového krbu z keramiky či betonu. Stavebnicový gril může vypadat i tak, jako byste jej postavili z kamenů. Krby se staví nejčastěji z cihel, kamene a betonu, používá se i ocel, litina nebo sklo. Krb by měl stát tak, aby nerušil sousedy kouřem.

Místo grilu venkovní krb

Vhodnou alternativou do menších prostor jsou kovové a terakotové krby, které jsou mobilní a je možné je uklidit. Ve větší zahradě si můžete vybudovat velký krb postavený z cihel, kamene či betonu. Materiál a provedení slaďte stylu domu a zahrady. Na chalupě, nebo u staršího domu na venkově zvolte rustikální vzhled, do moderní novostavby zase nápaditý designový krb. Kupované krby jsou často z betonu s povrchovou úpravou v podobě kamenné drtě i kombinace s kovem. Oblíbené jsou ocelové krby, méně pak keramické a terakotové. Kombinují se materiály i barvy. Kromě klasických krbů na uhlí a dřevo jsou v nabídce i typy na plyn či biolíh, vhodné na terasu.

Na co si dát pozor

Dobrý krb má v ceně rošt, možnost upevnit grilovací jehly na kuře nebo špízy, krycí dvířka nebo udírnu. Důležitá je dostupnost náhradních dílů. Pro krb je třeba připravit místo, u betonových typů je nutný pevný podklad, jako třeba dlažba. Krb má být v závětří, dál od hořlavých materiálů. Déšť mu nevadí, ale lepší je místo ve stínu, může být i s přístřeškem, s dostatkem odkládací plochy. Montáž lze zvládnout svépomocí, kdy u betonového typu potřebujete 3 lidi, kovový zvládnete smontovat i sami. Montáž je do hodiny hotová a není třeba speciální nářadí. Konstrukce některých krbů umožňuje i jejich sestavení na sucho, jindy je nutno jednotlivé díly spojovat lepidlem.

 

1 COMMENTS

  1. Dobrý den.
    Chtěla bych se zeptat jestli tu někdo nemáte na zahradě terakotový krb?

    Jaké s ním máte zkušnosti? A co jeho údržba.
    Nejspíš bych si ho poridila, ale chtěla bych slyslet neco ze zkusenosti.
    Děkuji

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.