Architektura Dům a Zahrada Stavba

Fasády domů: Inspirace a fotogalerie  

Fasáda domu je vizitkou každého majitele. Její design se naštěstí díky moderním technologiím v poslední době hodně posunul. Fasádu domu nemusí tvořit jen omítka.  

Fasádní omítka

Fasádní omítka musí ochránit obvodové stěny budovy před povětrnostními vlivy. Kvalitní omítka na estetickou hodnotu i funkci tepelné a zvukové izolace zdiva. Velmi důležití je i difúzní schopnost, voděodpudivost a dostatečná pevnost. Výběr je třeba přizpůsobit podkladu, aby byla funkční. Pro snadnou údržbu omítky zvolte raději samočisticí omítku nebo samočisticí barvu. Než zvolíte tu pravou, podívejte se jak vyčistit fasádu, ať víte, že jste se rozhodli opravdu správně.  

Dřevo na fasádu domu

Dřevěné obklady se dnes nevyužívají jen u dřevostaveb, ale i u zděných budov. Konstrukce je dvojplášťová a odvětrávaná, za dřevěným obkladem volně proudí vzduch a případná vlhkost odchází, což prodlužuje životnost fasády. Na obklady se používají běžné domácí jehličnaté dřeviny, jako jsou smrk, jedle, modřín či borovice, z listnatých třeba dub a akát. V nepříznivých povětrnostních podmínkách jsou vhodnější odolnější exotické dřeviny, jako jsou sibiřský modřín či skandinávský smrk, anebo termodřevo odolné proti hnilobě a hmyzu.

Fasády z kompozitního materiálu

Pokud máte u dřeva obavu z rozměrové a tvarové nestálosti, kompozitní materiál dřevěnou fasádu dokáže imitovat. Kombinace dřevěné moučky a plastu vytváří přírodně vypadající obklad, který je vysoce odolný a rozměrově i barevně stálý. Systém odvětrané fasády tvoří jednotlivé desky, které se připevňují na podkladovou konstrukci.

Keramické fasády

Keramické fasády mají dlouhou životnost, umí si uchovat stálou barvu, odolávají nepříznivému počasí, mechům i lišejníkům a jsou prakticky bezúdržbové. Vybírat můžete z široké škály tvarů i barev a vyrobí vám ji i na míru. Na fasádě může vzniknout optická změna odstínů barvy nebo fascinující hra světla a stínu.

Hliníkové fasádní obklady

Pro příznivce minimalismu a funkční architektury se hodí hliníkové fasádní obklady s integrovaným systémem odvětrávání. Fasáda dýchá a nevlhne, ale současně hliníkové obklady zabraňují úniku tepla, dům v zimě neprochladne a značně ušetříte za energie. Stálá teplota domu se udrží i v létě a stavba se nepřehřeje. Obklady jsou bezúdržbové a odolné proti požáru. Připevňují se speciálními sponami a stavba se nezdrží, protože je montáž velmi rychlá. V nabídce je mnoho barevných odstínů. Kromě novostaveb se dají použít i na starší budovy.

Často kladené otázky

Jakou barvu zvolit na fasádu?

Obecně se doporučují fasádní nátěry u minerálních, silikonových a silikátových omítek s hodnotami do 30 a u omítek z umělých pryskyřic do 25. Tmavší odstíny fasády, které tyto hodnoty překračují, raději využijte pouze jako dekorační prvek.

Co je provětrávaná fasáda?

Provětrávaná fasáda či větraná konstrukce se skládá z vrchního pláště, který velmi dobře odolává povětrnostním vlivům, za nímž je větraná vzduchová mezera, pak následuje tepelná izolace a další skladba konstrukce.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.