Interiér

TOP 6 tipů na velký jarní úklid – Efektivně a rychle

Náš byt či dům si na začátku jara zaslouží trochu naší péče a pozornosti. Velký jarní úklid můžeme zvládnout snadno a rychle. Jak na velký jarní úklid?

Jarní nálada je cítit ve vzduchu a probouzející přírodu si můžeme přenést i do bytu či domu. Abychom proudící životní energii a jarní optimismus mohli cítit také u nás doma, je třeba naše domovy pořádně vyvětrat, oprášit, umýt a uklidit.

1.      Postupujte vždy systematicky

Velký jarní úklid zahrnuje i mytí oken, praní záclon a závěsů, utírání prachu, mytí podlah a vyčištění koupelny a kuchyně. V každém interiéru se usazuje spousta prachu a bakterii. Při pravidelném úklidu se velké jarní očisty domova nemusíme tolik bát. Jarní úklid by měl obsahovat i místa, na která se při běžném uklízení jen tak nedostaneme.

2.      S chytrými pomocníky nám to půjde snadno

Práci si velmi dobře můžeme usnadnit díky mnoha praktickým pomocníkům. Dřevěné či laminátové podlahy, dlažbu, lino či koberce za nás hravě uklidí robotický vysavač. Ten se dá koupit i na stírání podlah. Použít lze i praktické mopy. Menší plochy plné usazeného prachu rychle a šetrně uklidíme antistatickými utěrkami či utěrkami z mikrovlákna. Na okna, zrcadla a kachlíky v koupelně spolehlivě zabere parní čistič.

3.      Plánujte

Efektivní úklid vyžaduje jasně daný plán. Nelze zmateně odbíhat od jeho úkolu k druhému. Stačí přitom dodržet jen několik jednoduchých zásad, které nám jarní úklid usnadní a vše nám půjde rychle od ruky. Nejdřív je třeba vytřídit staré a sezónní vybavení, jako jsou zimní dekorace, staré noviny, letáky a časopisy či oblečení. Projít šatnu a šatní skříň, vytřídit nepotřebné oděvy a obuv, které přesuneme na méně dostupná místa, aby nám zbytečně nezabíraly prostor pro jarní garderobu. Některých kousků se nadobro zbavte. Pak se vám bude mnohem lépe udržovat pořádek.

4.      Vyprat a obměnit

Sundejte záclony, závěsy, ubrusy, ložní prádlo, povlaky na dekorativní polštářky a textilie, na kterých se usazuje prach. Vyměňte je za svěží barvy a jarní motivy. Vymeťte pavučiny a prach ze špatně dostupných koutů, za nábytkem i pod ním, ve všech obývacích prostorách a chodbách. Pak se pusťte do čištění oken. Kromě skel otřete vnitřní i vnější okenní rámy, prostory mezi skly a parapety.

5.      Jarní úklid kuchyně

V kuchyni bychom se měli zbavit zejména zašlé špíny, mastnoty a zbytků jídla, které se nám usazují díky vaření. Vyčistěte i lednici, myčku, vnitřní prostor klasické a mikrovlnné trouby, varné desky, oblasti kolem dřezu, dřezu a vodovodní baterie, kde se nám velmi často usazují nejrůznější nečistoty. Při té příležitosti můžete vyčistit i odpad třeba pomocí sody a octa. Jde to i bez chemie. Tito pomocníci vám pomohou vyčistit i kuchyňskou linku či lednici, zbaví ji mastnoty, špíny i pachu.

6.      Úklid koupelny a WC

Na konec si necháme úklid toalety a koupelny. Pro dokonalou čistotu si opět můžeme pomoci přírodními čisticími prostředky. Klasický ocet se sodou nám pomůže vyčistit a dokonale vyleštit i lesklé kovové plochy, keramické obklady, sanitu i sklo. Nezapomeňte vyčistit i prostor za pračkou a samotnou pračku. Vyzdobte své domov jarními doplňky a přidejte živé jarní květiny.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.