zázvor
Dům a Zahrada

Jak pěstovat zázvor v květináči?

Také při nemoci, rýmě a nachlazení doma saháte po zázvoru? Dnes si jej můžeme zakoupit čerstvý, kandovaný, ve formě pastilek, bonbonů i čaje. Můžeme si jej ale doma vypěstovat třeba i sami. Navíc třeba i v květináči. Jak na to?

Když si koupíme v obchodě čerstvý kořen zázvoru, při dodržení jistých zásad si z něj můžeme vypěstovat i novou rostlinu ve vhodné nádobě. Podívejte se, jak na pěstování zázvoru doma v květináči. Začněte nejlépe na jaře.

zázvor

Jak vypěstovat zázvor

Čerstvý oddenek zázvoru, který si běžně koupíme v obchodě, můžeme použít k vypěstování vlastních sazenic. Vyberte si k tomuto účelu pěkný, nepoškozený a neseschlý oddenek a ponořte jej na 1 až 2 dny do vody. Pak jej rozřežte na jednotlivé kousky tak, aby na každém kousku zůstalo růstové očko. Řezné plochy zasypte dřevěným uhlím, nebo je nechte řádně zaschnout.

zázvor

Jak zasadit zázvor

Nakrájené části oddenku sázejte do květináče a nechte je nejprve zakořenit na teplém místě v bytě. Na začátku jej můžeme pěstovat i v tmavší místnosti. Až když se vám zázvor rozroste, je možné ho dát do většího květináče, nebo jej zasadit na záhon ven. Jednotlivé kousky stačí položit na zeminu a lehce je do ní zatlačit. Nechte část oddenku stále vykukovat ven z květináče. Zázvor nemá rád teplotní výkyvy. Sázejte jej do půdy bohaté na živiny a během vegetace jej přihnojte.

zázvor

Jaké potřebuje zázvor podmínky

Jakmile nám sazenice zázvoru zakořenění, přesadíme si je opatrně do většího květináče tak, abychom nepoškodili kořenový bal. Můžeme je zasadit i na záhon na zahradě. Zázvor má rád polostín a výživnou, propustnou půdu. Na volném záhonu nám sice naroste do větších rozměrů než v květináči, ale jen v teplejších oblastech, kde stihnou oddenky narůst. Pokud zázvor ve větším květináči na podzim před příchodem prvních mrazíků přenesete do interiéru, můžeme přitom sklidit vypěstovaný zázvor.

zázvor

Jak poznat, že je čas zázvor sklízet

Rostlina nás na svoji zralost sama upozorní. Listy a výhony začnou na podzim samovolně pomalu žloutnout a zasychat. V tuto dobu začněte zázvor zalévat o něco méně a už jej nehnojte. Zaschlé listy odstraňte a oddenky vyndejte z půdy. Část kořene můžete zkonzumovat a část si můžete nechat na vypěstování sazenic na příští sezónu. Oddenky uchováte po dobu několika týdnů v ledničce.

zázvor

Sázet můžete i na podzim

Vhodný čas na sázení zázvoru je i na podzim. Vložte jej do květináče a pravidelně ho jej zalévejte, aby dobře zakořenil a začal růst. Přes zimu ho nechte v domě a na jaře jej dejte na parapet, na balkon či terasu, nebo jej zasaďte ven na záhon. Během půl roku vám vyroste tak, že jej můžete opět začít konzumovat a používat k dalšímu rozsazení a vypěstování nových sazenic. Pustit se můžete i do pěstování cibule.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.