Pro kutily

Dřevěná udírna svépomocí – Jak na to?

Domácí uzené pokrmy vyuzené ve své vlastní udírně podle vlastních představ patří lahůdkám. Ke správnému uzení potřebujete kvalitní suroviny, správné dřevo vhodné na uzení a udírnu.

Nejdříve je třeba vybrat si typ zahradní udírny. Buď to bude topeniště přímo pod prostorem na uzení, nebo topeniště vedle udírny. Pokud je topeniště mimo udírnu, bude mít vzhled ve tvaru písmene L. zabere více prostoru, ale budete mít pohodlnější a kontrolovanější uzení. Kouř se do udírny dostává komínovou rourou, spojující topeniště s udírnou. Rouru dejte do stoupající polohy k udírně, aby měl kouř dobrý tah. Umožňuje důkladné uzení, neboť v udírně udržíte požadovanou teplotu a můžete udit i studeným kouřem.

Tip: Jak vyrobit skleník svépomocí?

Volba materiálu

Domácí udírny jsou nejčastěji z cihel a potřebují pevné základy. Kvalitní základová deska je nutností pro zděné udírny. Základy vykopeme do hloubky 50 cm pod prostorem udírny i topeništěm. Základy vyztužte železnými mřížemi proti praskání a lepší spojení betonu. Pomůže vám i kovový regál. Topeniště může být mimo konstrukci regálu nebo uvnitř regálu. Pokud je topeniště v konstrukci regálu, musíte oddělit topeniště od udícího prostoru a vybavit jej proti žáru.

Stavba topeniště

Topeniště je součástí udíren a je nutné jej neodbýt, protože musí odolat dlouhodobému působení vyšších teplot. Pro jeho stavbu použijte do šamotových cihel. V případě topeniště přímo pod udírnou oddělte v regálu prostor na uzení právě od topeniště. Zvolte betonové překlady, ve kterých uděláte průnik pro kouř. Prostor na uzení zakryjte dřevěnými prkny nebo deskami z dřevotřísky, které opatříte proti vlhkosti a vnější vlivy. V této části teplota nesmí překročit 60 °C, a proto může být vrchní část dřevěná. Do udírny patří i teploměr. Typy uzení se liší podle teploty kouře.

Střecha a dvířka

Do konstrukce, kde se bude udit, instalujeme kulatinu na zavěšení háků. Ke konstrukci regálů lze přidělat i dvířka. První dvířka povedou do topeniště a druhá do prostoru na uzení. Střechu lze zakrýt deskou, ve které bude místo pro komín, kam stačí dát klasickou rouru na odvedení kouře.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.