Pro kutily

Jak opravit omítku a praskliny ve zdi

Omítky nám mohou udělat profesionálové, ale můžeme si ej udělat stejně tak dobře i sami. Potřebujeme hlavně trpělivost a trochu cviku při zvládnutí techniky.

Na opravu malých prasklin, děr a škrábanců stačí malta, tmel nebo kousky desky ze sádrové lepenky. Moderní sádrové omítky nám usnadní práci při omítání. Nanášejí se snadno, rychle tvrdnou a mají mnohem hladší povrch než vápenocementové omítky. Sádrové desky se využívají k pokrytí hotových omítnutých stěn a stavbě nezatížených příček. U těchto desek je speciální úprava vhodná k malbě, tapetování nebo jako základ pro nanášení omítky. Sádrové desky mohou zlepšit izolaci a stejně jako omítka poskytují povrch i pro výzdobu. Pokud jsou upevněny na dřevěných stojinách, nelze na ně zavěšovat police a těžší předměty.

Tip: 8 tipů jak využít květiny v koupelně

Druhy omítky

Používáme dva základní druhy malty na omítku. V první je pojivem cement a v druhé sádra. Vápenocementová malta se hodí na vnitřní omítky, ale dlouho tuhne. Pokud ji nenamícháme ve správném poměru, tak se špatně chytá na podkladové zdivo. Sádrové malty naopak rychle tuhnou. Dodávají se v suché směsi a přidáváme k nim jen vodu. Některé obsahují i vylehčující plnidla a zpracování i práce s nimi je mnohem snadnější.

Nahazování omítky

Stěny se nahazují ve dvou vrstvách. První je silná, tzv. jádro a vyrovnává nerovnosti stěny. Druhá je slabší a hladí se do zcela rovného povrchu při malování i tapetování. Před nanášením vrchní vrstvy musíme jádro zdrsnit. Budeme-li stěnu malovat, je třeba zpevnit povrch omítky základním nátěrem. Pro typ omítky je důležitá savost stěny. Vysoce savé stěny, tedy cihlové, rychle absorbují vodu a na jádro použijeme tzv. ostrou maltu. Beton, tvárnice i sádrové desky jsou méně savé a nahazují se tzv. mastnou maltou. Vrchní omítku dáváme vždy. Savost stěny zjistíme nástřikem vody na zdivo. Když se voda ihned vsákne, je stěna silně savá a když voda stéká, je málo savá a je třeba ji natřít PVA pojivem.

Příprava povrchu

Před opravami nebo omítáním je nutné dobře připravit plochu. Odstraníme uvolněnou omítku, strhneme ji zednickým dlátem a paličkou. Plochu očistíme od prachu ometením. Obnovíme drolivou maltu ve zdivu, zdrsníme hladké povrchy jako beton i stavební dřevo, aby na nich omítka dobře držela. Do povrchu betonu vysekáme křížové záseky pomocí ostrého sekáčku a natřeme jej PVA pojivem. Přes dřevěné části nakonec přibijeme ustřižený tahokov na míru.

Míchání malty

Jakmile se voda vsákne do maltové směsi, důkladně ji promícháme dřevěnou tyčkou. Vyklopíme maltu na desku, rozsekáváme ji a převalujeme zednickou lžící a je-li mokrá, posypeme ji suchou maltou a zamícháme. V opačném případě si dáme vodu a pak začneme nahazovat. Na začátku použijeme kbelík a postupujeme po menších plochách. Pokud potřebujeme nahodit větší plochu, zvolíme větší nádobu.

Omítání stěn

Je třeba správná hustota malty a rovnoměrné nahazování omítky. Suchou maltu promícháme s vodou a hustou kaši bez hrudek. Povrch omítky může poškodit špína i úlomky zdiva. Pro zvládnutí nahazování je třeba nabrat maltu na maltový talíř, odebrat z talíře zednickou lžící a nahodit na povrch stěny.

Tmelení prasklin a děr

Pro drobnější opravy omítek stěn a stropů stačí celulózový tmel. Není třeba strhávat celé plochy. Malé díry a praskliny stačí zaplnit tmelem a pak uhladit. Tmely koupíme v tubách, plechovkách nebo jako prášek pro míchání s vodou na hustotu krému. Rohy stěn se snadno odlomí. Naneseme tenké vrstvy tmelu nad povrch stěn a po zatvrdnutí je obrousíme. Povrchové oděrky vyplníme jen jemným vrchním tmelem, který naneseme na povrch a rozetřeme širokou stěrkou. Poté přebrousíme a vznikne hladký povrch. Popraskaný strop ze sádrových desek natřeme pouze silnou vrstvou stěrkové nátěrové hmoty, který skryje praskliny a při stropních pohybech dobře pruží.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.