Interiér

4 tipy jak zařídit malé koupelny

S průměrnou velikostí koupelny v České republice, která stále není nijak velká, je to podobné asi jako s výší průměrného platu. Ona realita je úplně někde jinde a na onen průměr většina lidí nedosahuje. Průměrná velikost české koupelny má být necelých 16 m2. Realita je pak daleko menší koupelnový prostor. A proto si zvolte některý z našich tipů, pokud se v koupelně tísníte na méně než 6 m. Pravdou totiž je, že standardní velikost koupelny se pohybuje mezi 5 a 6 m2 a hlavním problémem není ani tak samotná malá plocha jako je zejména nevhodné rozmístění sanity. Pokud nechcete WC v koupelně, protože je to zvláště ve vícečlenné rodině vysoce nepraktické, na samostatnou toaletu počítejte tak s 1,5 m2 plochy a na koupelnu se 4 m2. Měřte a řiďte se daným prostorem a intuicí.

Velmi malé koupelny

Rozmístění sanitární techniky a zařízení u velmi malé koupelny v ní si v první řadě žádá vysoce kvalitní rozkreslení a přesný plánek půdorysu vaší současné a zejména budoucí koupelny. Pečlivě si nejprve zakreslete všechny rozměry koupelny, jako výšku a šířku stěn, rozměry dveří i případných výklenků. Běžná vana vám zabere plochu 170 x 75 cm, existují i vany rohové a v menších i větších velikostech. Sprcha vám zabere asi 70 x 70 cm, ale opět pak vybírejte podle rozměrů. Umyvadlo má 60 x 50 cm, můžete zvolit i netradiční velikosti, designy a tvary. Toaleta má přibližně 40 x 50 cm.

Na co nezapomenout

Na čtverečkovaném papíru lze snadno určit i měřítko. Nezapomeňte si zaznamenat umístění zásuvek, vypínačů, ale i topných těles, přívodu vody a odpadů.

  1. Koupelnu o minimální velikosti obzvlášníte investicí do sanitární techniky na míru od kvalifikované firmy nebo zakoupení designových netradičních tvarů.
  2. Nemusíte se bát ani menších a kratších van, které umožňují sprchování v sedě, což ocení zejména senioři.
  3. Doporučená vzdálenost mezi dvěma umyvadly by měl být prostor minimálně 20 cm. Umyvadlo a vana mohou stát těsně vedle sebe, protože jejich výškový rozdíl vám vytváří dostatek volného prostoru.
  4. Regály, koupelnové skříňky a pračka by měly stát alespoň 3 cm od stěny, jinak se vám za nimi budou hromadit prachoví roztoči a plísně.

Koupelnové nábytkové skříňky mají mít dostatek prostoru, abyste se k nim pohodlně mohli ohnout a mohli úložné prostory v zásuvkách a skříňkách snadno používat. Otevřené regály vám dají přehled a máte vše ihned po ruce. Posuvné dveře jsou ale mnohem praktičtější a prostor bude uklizenější.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.