peníze
Pro kutily

Jak vyčistit mince / peníze

Potřebujete vyčistit zašlé mince nebo bankovky, anebo je dokonce vyměnit v bance? Podívejme se, jak je to s poškozenými mincemi a bankovkami.

Jak vyčistit papírové peníze

Bankovky se nedoporučují čistit. Pomocí mýdlové vody nebo různých chemických roztoků na bankovce zanecháte následky. Nezkoušejte ani praní bankovek. Každý zásah totiž vede ke ztrátě povrchového lesku, porušení UV obrazu a iridiscence.

Jak vyčistit kovové mince

Pokud si nejste jisti hodnotou mince, nebo tím, z jakého kovu je vyrobena, poraďte se raději s odborníkem. Mohli byste minci nenávratně poškodit. U některých mincí je navíc patina vysoce ceněna a pomáhá k identifikaci mince.

mince

Jak vyčistit staré mince

Běžné mince vložte do mýdlové vody a nechte je odmočit. Použít můžete i klasickou houbičku na nádobí. Napěňte ji mýdlem a mince opatrně omyjte. Hrubší stranu houbičky použijte jen na silnější nánosy. Nedoporučujeme tak čistit mince ražené v nejvyšší mincovní kvalitě neboli kvalitě Proof se zrcadlovým leskem. Zvláštní čištění také vyžadují mince zlaté, stříbrné či měděné.

Čištění mincí octem a solí

Pokud mince nemají zvláštní hodnotu, vyzkoušejte roztok octa a soli. Vezměte 1/4 lžíce octa a 5 g soli a míchejte směs tak dlouho, až se sůl rozpustí. Vložte mince tak, aby se nedotýkaly na 5 minut a pak je důkladně opláchněte vodou a vyleštěte. Počítejte však i s tím, že mohou změnit barvu nebo může korodovat povrch

mince

Výměna poškozených peněz

Výměna poškozených peněz se řídí vyhláškou ČNB č. 37/1994. Pokud je bankovka pomalovaná, potištěná nebo potřísněná barvou tak, že je nečitelná, vyměnit nejde. Pokud je roztrhaná, nebo kus chybí, velikost plochy se zjišťuje podle mřížek rozdělujících její plochu na 100 stejně velkých políček. Započítávají se i políčka zakrytá bankovkou do více než půlky. Bankovky a poškozené mince se vyměňují v plné nominální hodnotě. Částka se snižuje podle velikosti zbytku bankovky. Čtvrtinu hodnoty obdržíte, pokud zbývá z bankovky nejméně čtvrtina původní plochy.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.