Dům a Zahrada

Jak se zbavit krtka na zahradě? Prozradíme, jak na to.

Marně přemýšlíte, jak se na zahradě zbavit krtků? Krtince jsou velkým problémem proslulých anglických trávníků, okrasných zahrad i užitkových záhonů.

Krtci narušují vzhled zahrady i kořeny okrasných rostlin a užitkových plodiny. Kazí celkový dojem ze zahrady. Podívejme se tedy na to, jak se krtků a jejich krtinců zbavit.

Tip: Založení zahrady svépomocí, jak na to

Plašiče drobných hlodavců

Odpuzovač krtků je dobrou volbou. Na trhu se dnes dají pořídit poměrně účinné rušičky všech drobných hlodavců. Rušička neboli plašič hlodavců či odpuzovač krtků, se umístí na zahradu. Zde také vždy po určitém intervalu vydává zvuk nebo slabé vibrace podle tipu zvoleného plašiče. Jde o slabé pípnutí, které vás nijak nebude rušit ani vám vadit. Drobným hlodavcům ale tenhle zvuk  doslova trhá uši a vůbec se jim to nelíbí. Díky tomu je pak velmi pravděpodobné, že se drobní hlodavci přesunou opravdu jinam.

Vydávané zvuky a vibrace

Pamatujte ale na to, že tenhle zvuk velmi nepříznivě působí na většinu drobných zvířat. Pokud máme na zahradě morčata, křečky či ptáčky, není tato plašička vhodná. Tento nepříjemný ultrazvukový signál může vadit vašim psům a kočkám. Pro tyto případy pak musíte volit jiný způsob, jak se zbavit krtka. Ideální je použít pouze vibrační odpuzovač krtků a hrabošů, která jim vadit nebude.

Chemické přípravky

Existují také různé chemické prostředky, které umístíme do krtinců a chodeb. Chemické prostředky hlodavce zlikvidují. Některé prostředky fungují na principu velkého lákadla a svou libou vůní vábí našeho krtka. Krtek pak tento chemický prostředek sní a následně zemře. Jiné prostředky se vsakují do zeminy a krtky otráví postupně. U těchto prostředku ale je nutné pečlivě pročítat jejich příbalové letáky a řídit se pokyny. Některé chemikálie mohou znečistit půdu a negativně ovlivnit naše pěstované plodiny. Proto vždy dbejte na své zdraví. Jsou ale i chemické prostředky, které jsou v tomhle směru bezproblémové.

Boj s krtky na tradiční způsob

S krtky můžeme bojovat stejně tak, jak to dělali naši předci. Postup většinou není sice tak rychlý a účinný, přesto se dá použít i v dnešní době. Jednou z možností je krtky vyplavit. Všechny přístupné chodby a díry proto naplňte vodou z hadice. Krom toho je možné chytat krtky do pastí, které vždy umístíme poblíž krtčích hromádek a děr. Nemůžeme ale používat klasickou návnadu, na kterou vábíme třeba myši. Na krtky musíme naopak použít třeba žížaly a jiné vábničky, které lze i koupit.

Co říci závěrem

Metoda je šetrná k půdě, ale je účinná jen chvíli. Vyhubené krtky mohou brzy vystřídat ti noví. Proto se stále jeví jako nejúčinnější a nejšetrnější metoda odpuzovačů krtků. Krtci nebo hraboší se nevrátí. Výhodou také je, že krtky nijak nehubíte, ale pouze vyplašíte jinam. Vaši zahradu nezamoříte použitím nebezpečných chemikálií.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.