Stavba

Jak postavit zahradní domek svépomocí?

Podívejme se, jak postavit zahradní domek svépomocí snadno a jednoduše. Každá zahrádka si zaslouží zahradní domek. Na nářadím jako pracovnu, nebo jako domek pro děti.

Existuje spousta variant a je velmi důležité si nejdříve ujasnit účel, ke kterému bude zahradní domek sloužit. Možná jen chcete uklidit nářadí z dosahu deště, možná v něm občas chcete přespávat, pořádat party a narozeninové oslavy, nebo chcete designový kousek, který hezky doplní celkový koncept zahrady. Zahradní domek může být třeba i s krytou terasou.

Tip: Jak připravit zahradu na zimu?

Svépomocí nebo s montáží

Pokud chcete zahradní domek stavět sami, bude to vyžadovat hodně času. Když si jej necháte postavit, budete mít čas na relaxaci v zahradě i na rodinu. Pokud jste zruční, práce rukama vás baví a budete mít radost z vykonané práce, stavba zahradního domku svépomocí je pro vás dobrým řešením. Jednoduchý a cenově dostupný zahradní domek si pak můžete vybudovat i sami. Pečlivě si srovnejte podklad, zvolte štěrk či písek, čímž zabráníte sesedání půdy a zrychlíte odtok vody.

Stavba zahradního domku krok za krokem

Nejprve si udělejte hrubý náčrtek, jak má zahradní domek vypadat. Návrh si pak ještě pečlivě rozkreslete a napište si konkrétní rozměry. Pokud vybíráte dřevo, nejvíce cenově dostupný je smrk. Pro tento účel se navíc skvěle hodí. Dokupte si kvalitní palubky, které se nebudou kroutit a vyžadovat velmi zdlouhavé opracovávání jako levné desky. Na podlahu zvolte pevný a trvalejší beton, nebo trámovou konstrukci.

Jak na stavbu zahradního domku

Vyměřte si půdorys, vyznačte rohy a do nich vztyčte stojany pro umístění palubek. Do hranolů si vyznačte díry pro šrouby a vztyčte stojky s rohovými drážkami pro palubky. Vodorovné rohové spodní trámy si přišroubujete na spodní průběžné kování. Pak vedle nich postavíte další stojky. Mezi vztyčené sloupky zasouvejte postupně palubky. Pro ukotvení je vždy přitloukejte k sobě pomocí gumové palice.

Stavba střechy

Nejvhodnějším materiálem na střechu jsou střešní OSB desky. Na ně si pak připevněte plechové obvodové díly střechy a na ně střešní krytinu. Na závěr udělejte dveře a okna. Nejprve si zhotovte dveřní i okenní rám. Přišroubujte panty, nasaďte okna a dveře, pak je zahradní domek hotový. Vypadá to sice jednoduše, ale dá to spoustu práce. Pokud chcete zahradní domek, který vám vydrží léta krásný, často je lepší vyhledat služby odborníků. Zakoupit stavebnici a možná si ji nechat i smontovat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.