Dům a Zahrada

Oleandr – vše o pěstování krásné, ale jedovaté rostliny

Oleandr obecný neboli bobkovnice obecná, latinsky Nerium oleander, je okrasný keř patřící do čeledi toješťovitých rostlin neboli Apocynaceae. Původní domovinou je oblast od Středozemí přes severní Indii, Barmu až po Čínu.

Oleandr a jeho kultivary

Šlechtěním vzniklo mnoho kultivarů kvetoucích různými barvami, od bílé, přes žlutou až po tmavě růžovou. Původní barva je růžová. Křížením se docílilo i plnokvětých a voňavých kultivarů. Žlutá, plnokvětá a vonící odrůda má název Nerium oleander „Luteum Plenum“. Latinské pojmenování Nerium má řecký základ ve slově neros neboli mokřina. Divoké oleandry rostly u řek a záplavových oblastech.

Popis oleandru

Oleandr je stálezelená keřovitá rostlina, která může v ideálních podmínkách dorůst do výšky i 4 metry. Listy oleandru jsou lysé, kožnaté, úzké, dlouhé 10 až 15 cm a široké až 3 cm, mají tmavě zelenou barvu se světlejším žilkováním a krátkými řapíky. Hroznovitá květenství jsou na konci jednoletých výhonů. Květy jsou různých barev a v závislosti na kultivaru jednoduché či složené. Všechny části jsou jedovaté.

Jedy v oleandru

Listy, stonky i květy oleandru obsahují glykosidy, jako je oleandrin, neriin a neriantin, díky kterým je prudce jedovatý. Glykosidy tonizují srdeční svalovinu a jsou močopudné. Příznakem otravy je zvracení, závratě, arytmie, křeče a horečky, může končit i smrtí. Nutné je ihned vyvolat zvracení a přivolat lékařskou pomoc, která zajistí výplach žaludku a detoxikační prostředky. Šťávy z oleandru mohou vyvolat záněty na pokožce. Vůně květů může vyvolat bolesti hlavy a závratě. Části rostliny se však používají k lékařským účelům nebo hubení krys, potkanů a myší.

Pěstování oleandru

Oleandru se nejlépe daří na světle, ve vlhku a ve výživné půdě. Volte 4 díly drnovky, 2 díly listovky, 2 díly zetleného hnoje nebo pařeništní zeminy a 1 díl písku. V domovině oleandry rostly v náplavech řek bohatých na živiny, proto je víc zalévejte.

Vhodné hnojivo pro oleandr

Hnojte každé 2 týdny speciálním kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny. Při zálivce používejte odstátou, dešťovou, převařenou či měkkou vodu. Oleandr je na tvrdost vody dost citlivý.

Letnění pro tvorbu květů

Pro vytvoření květů musíte rostlinu letnit. V teplejším počasí zalévejte denně. Dejte je na kryté místo, protože květy jsou náchylné na vlhkost a při dlouhodobějších deštích hnědnou, plesniví a opadávají. Na venkovní slunné stanoviště ji dejte, až nehrozí mrazíky. Mladé rostliny si lze vypěstovat pomocí semen.

Zazimování oleandru venku

Na zimní stanoviště přeneste rostlinu koncem září. Oleandr snese krátkodobě mráz až do -10 °C. Mráz poškodí jen mladé výhony, ale rostlina obrazí ze staršího dřeva, nebo vyžene výhony od kořenů. Dlouhodobé mrazy nepřežije. Zazimujte ho ve světle a chladu s teplotou v rozmezí od 2 do 12 °C a s mírnou zálivkou. Citlivější kultivary při teplotách 8 až 12 °C. Nad 12 °C se rostliny probouzejí a pak méně kvetou.

Stříhání oleandru

Čím více listů v zimě opadne, tím méně bude rostlina kvést. Holé větvičky se na jaře seřezávají, dobře obrůstají, nově narostlé výhony pokvetou až v další sezóně.

Oleandr na balkoně

Pokud nemáte možnost oleandry zazimovat na chladném stanovišti, v zimní zahradě, v zasklené lodžii nebo na balkoně, kde se dají i dobře pěstovat, rostliny přežijí i teplejší zimování. Vyžadují však dostatek světla a zálivku. Pokud oleandr pěstujete v blízkosti ústředního topení, pravidelné ho roste, zejména v zimním období. Na jaře oleandry přesaďte a dejte na dno nádoby dostatečnou drenáž.

Oleandr žloutnutí listů

Oleandry a hortenzie nejsou náchylné na choroby a škůdce. Žloutnutí listů je často zapříčiněno náhlou změnou místa a slunečním úpalem, na který nebyl oleandr zvyklý. Dejte jej do polostínu, sestřihněte, mírně zalévejte a se zálivkou to nepřehánějte. Vyzkoušejte si také vypěstovat rýmovník nebo masožravé rostliny.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.