Pro kutily

Postřik na plevel – návod na výrobu

Pokud neustále svádíte dost marný boj s všudypřítomným plevelem, poradíme vám, jak ho můžete odstranit bez chemických prostředků. Přinášíme vyzkoušené triky.

Prostředky na ničení plevele založené na chemické bázi jsou účinné, na naše životní prostředí mají ale neblahý vliv. Zkuste méně agresivním a ekologičtější prostředky.

Ničení plevele horkou vodou

Na všechna místa, kde roste plevel, nalijte vroucí vodu. Použijte rychlovarnou konvici, ze které proud vody nasměrujete mnohem lépe, než z kbelíku nebo hrnce. Nesmíte totiž v žádném případě zasáhnout ostatní rostliny, jinak by vám mohly odumřít. Horká voda by zničila i je. Při hubení plevele je důležitý dobře mířený a přesný zásah, jinak nenapácháte víc škody než užitku. Můžete okolní rostliny zakrýt například fólií nebo novinami.

Ničení plevele pomocí soli

Sůl rostlinám nesvědčí a plevel není výjimkou. Hráběmi odhrňte od plevele co nejvíce zeminy, stonek plevele odřízněte úplně u země. Řez následně posypte kuchyňskou solí, ale dbejte na to, abyste ji nerozsypali všude kolem a nezasáhli okolní rostliny. Se solí nakládejte opatrně, ať nepřesolíte půdu.

Ničení plevele pomocí octa

Plevel nám neroste pouze na záhonech. Velmi často vyraší v nepřístupných štěrbinách mezi dlážděnímchodníku kolem domu nebo třeba na terase. Plevelné rostliny se ze spár špatně vytrhávají. Výhodou ale je, že zde plevel není obklopen okrasnými rostlinami. Toho zkuste využít. Při hubení plevele si pomozte rozprašovačem. Naplňte ho postřikem, který si připravte smícháním 300 ml octa, 30 g soli a 3. kapek saponátu na mytí nádobí.

Ničení plevele pomocí lihu

Na ničení plevele ve spárách dlažby můžete použít i líh. Použijte ho na výrobu účinného prostředku k hubení plevele a požijte k tomu opět rozprašovač. Smíchejte 2 polévkové lžíce lihu s 250 ml vody a postříkejte spáry v dlažbě, nebo roztok mezi spáry venkovní dlažby jednoduše nalijte. Do rozprašovače si můžete připravit i postřik na mšice.

Ničení plevele pomocí novin

Pokud potřebujete odplevelit větší plochu, třeba při zakládání nových záhonů, namočte několik archů novinového papíru tak, aby se vám slepily. Pak jimi zakryjte místo pokryté plevelem. Pak na vrstvu novin nasypte mulčovací kůru nebo piliny. Za 3 týdny vše odstraňte a budete mít zeminu připravenou rovnou pro sázení.

Ničení plevele pomocí fólie

Můžete využít i plastovou fólii nebo třeba klasické igelitové pytle na odpadky. Doporučujeme použít ty černé, protože jsou nenápadné a nebudou na záhoně tak vidět. Rozřízněte pytle po stranách, aby vám vznikla plachta. Přikryjte zaplevelený záhon a na povrch nasypte trochu mulče. Mulčovací kůru můžete nahradit směsí spadaného listí nebo posečené trávy. Vrstvu odstraňte za 2 až 3 týdny.

1 COMMENTS

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.