Hortenzie má velké a nádherné květy v nejrůznějších barvách a typech. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude neustále přinášet radost. Jak ji pěstovat?
Hortenzii se daří na poloslunném místě, snese ale i plné slunce a vyžaduje slabě kyselou půdu. Pozor si dejte na vápník. Pro hortenzii latnatou si smíchejte kompost, rašelinu a písek v poměru 5:2:1. Pro bílé a modré květiny směs mórovky, kompostu, jílu a písku v poměru 3:2:1,5:0,5. Pro růžové a červené odrůdy pak směs kompostu, jílu, mórovky a písku v poměru 4:3:2:1. Zakoupit můžete i hotový substrát s vyšší kyselostí.
Zálivka a hnojení
Rostlina nemá ráda tvrdou vodu. Přes léto jí stačí běžná vlhkost a v době růstu a kvetení potřebují více vody. Od srpna zalévání rostlin omezujte. Během růstu ji hnojte 2x měsíčně, v létě a před vykvetením do zálivky přidávejte tekutá minerální a organická hnojiva. Nepoužívejte ke hnojení vápník. Odkvetlé květy lze přes zimu nechat na rostlinách a odstřihnout až na jaře. V zimě k nim přihrňte zeminu a přikryjte chvojím. Starší rostliny jsou méně náchylné.
Pěstování hortenzie v květináči
Hortenzie lze také pěstovat i v nádobách na terasách a balkonech. Květináče potřebují dostatek světla a zastínění před úpalem. Hortenzie milují polostín a daří se jim na přistíněných balkonech a oknech. Zalévat se musí pravidelně a dostatečně, stejně jako hnojit. Před prvními mrazíky dejte květiny v nádobách do světlé místnosti, kde je teplota 6 až 8 °C. Omezte zálivku tak, aby kořenový bal nevyschl.
Hortenzie a barvy
- Alpenglühen, Altone nebo Suprème – jasně červená
- Münster – tmavě červená
- Sensation – červená s bíle lemovanými květy
- Bachtel, Mousmee nebo Gerda Steiniger – růžová
- Camilla – růžová s bílým okrajem
- Prima – tmavě růžová
- Lemmenhof nebo La France – růžová, vhodná k modření
- Europa – tmavě růžová, vhodná k modření
- Bavaria – modrá s bílým okrajem
- Mme R. Mouillère, St. Bonifaz nebo Regula – čistě bílá
- Annabelle nebo Grandiflora – bělavě zelená
- Thèrese – bělavá až krémová
- Harmony – jasně zelená, na podzim vínově červená až bronzově hnědá
Přesazování rostlin
Mladé hortenzie přesazujeme i 2x za rok do směsi zeminy, rašeliny, listovky a písku. Větší přesadíme do větších květináčů, zaštípneme za čtvrtým až pátým listem nejpozději v květnu až červnu. Starší rostliny přesazujeme každý rok po odkvětu a předtím je seřízneme, nebo jim alespoň vyměníme horní vrstvu zeminy.
Množení hortenzií
Hortenzie se množí řízkováním v březnu až dubnu při teplotě 15 až 18 °C. Řízky z nekvetoucích mladých kořenových výhonů se sází do směsi z rašeliny a písku v poměru 1:1. Zakoření asi za 3 týdny.
Škůdci na listech, lodyhách a květech
Světle zelené a rezavé kroužky na listech, lodyhách a květech způsobuje vir kroužkovitosti tabáku. Šedavý nebo nafialovělý povlak způsobuje padlí. Plísňový šedohnědý povlak plíseň šedá. Žloutnutí listů způsobí půda s nedostatkem železa. Háďátko zhoubné deformuje lodyhy a listy, květy pak zakrňují. V příliš teplém prostředí se objevují svilušky a mšice. Další květinou, kterou si vysadíte, může být třeba krásná a něžná lobelka.