Interiér

Jak vymalovat obývací pokoj krok za krokem

Pokud potřebujete vymalovat i obývací pokoj, výmalbu můžete nechat na zkušeném malíři, anebo si pokoj vymalovat prostě sami, tedy svépomocí. Podívejte se jak.

Připravte si víc různých válečků a štětců i štětec se zalomenou rukojetí na rohy a hůře přístupná místa. Použijte ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, čepice, pláštěnka, ochranné brýle a rouška. Při práci pravidelně větrejte.

obývací_stěna

Jak vypočítat množství barvy

 • Změřte si šířku a výšku místnosti. Z násobku hodnot si vypočítejte celkový počet čtverečních metrů dané plochy.
 • Vypočítejte plochu oken a dveří stejným způsobem. Výsledek odečtěte z vypočítané celkové plochy.
 • Vynásobte výslednou celkovou plochu v metrech čtverečních počtem nátěrů, které budete na vymalování potřebovat. Doporučujeme provést alespoň 2 nátěry a připočítat malou rezervu na domalovávání některých míst.
 • Vydělte výsledné číslo údajem m²/l uvedeným na zvolené nádobě s barvou. Pokud není údaj uveden, najdete jej na internetu v informacích o produktu. Dostanete tak celkový počet litrů barvy potřebné k vymalování. Pokud si necháváte barvu namíchat, poradí vám speciální pracovníci.

Jakou vybrat barvu

Kromě neutrální bílé barvy patří mezi oblíbené barvy v interiéru odstíny zelené, modré, žluté, oranžové i červené. Klasikou je modrá či zelená barva v obýváku.

 • Bílá – opticky zvětší a prosvětlí prostor, je neutrální, můžete ji vhodně kombinovat, nebo s ní vymalovat jednu či více stěn jinou barvou
 • Šedášedá v obýváku je nadčasová a čím dál více oblíbená ve všech odstínech, je uklidňující, přináší stabilitu a je snadno kombinovatelná.
 • Černá – velmi oblíbená je i černá barvy, používá se však jen v malé míře, spíše v případě doplňků, dekorací a nábytku
 • Žlutá – prostor prosvětlí, světlejší žlutá více zvětší, tmavě žlutá zútulní, zlepšuje náladu, podporuje paměť, dodává energii a zvyšuje aktivitu
 • Zelená – svěží odstíny pokoj prosvětlí, oblíbený je odstín pistáciové, mátové a světle zelené, trávově zelená je jarní barva naděje, regenerace, mládí a jistoty
 • Citronově žlutá – kombinace žluté a zelené prosvětlí prostor, opticky místnost zvětší a zútulní, podpoří aktivitu, uklidňuje a je hřejivá
 • Oranžová – podporuje komunikaci a dobrou náladu, oblíbený je lososový odstín, okrová nebo žlutooranžová
 • Fialová – duchovní barva víry, spirituality, harmonie a klidu, je svěží, jemné odstíny fialové barvy prosvětlí, ty výraznější mu dodají šmrnc

Výmalba obývacího pokoje

Vykliďte místnost a odneste veškeré zařízení obýváku, zakryjte podlahu novinami či plachtou, přelepte rámy oken, dveří, lišty i vypínače páskou. Odlupující omítku oškrábejte, praskliny a díry zacelte a plíseň ošetřete vhodným přípravkem a fungicidní penetrací. Stěny napenetrujte pro stálost barvy. Původní barvu, která na zdi drží, penetrace zafixuje. Různorodý povrch se sjednotí, savost povrchu se zvýší, nová barva lépe drží a je souměrná.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.