Trendy v bydlení

Na co si dát pozor při koupi bytu?

Našli jste si nový a zcela perfektní domov, který má skvělé okolí, okouzlující interiér a výhodnou cenu? Buďte připraveni i na jiné a často neočekávané náklady, které vás mohou připravit o peníze.

Připravte se na neočekávané

Téměř u každé koupě nemovitosti výdaje nekončí složením zálohy. Pojištění, pořizovací náklady, poplatky spojené s hypotékou nebo poplatky při vložení do katastru nemovitostí mohou nakonec znamenat velké výdaje. Podívejme se, na co si dát pozor při koupi bytu a na co se ptát při koupi bytu.

Co v bytě či domě zůstane

Nejvýraznějším faktorem ovlivňujícím náklady na stěhování jsou předchozí vlastníci. To se týká koupě bytu i domu. Zjistěte si, co vám v domě či bytě zůstane. Možná budete muset dokoupit všechny velké spotřebiče. Buďte připraveni i na nutná vylepšení, která lze vyjednat v rámci smlouvy o koupi nemovitosti. Tyto náklady však často patří mezi skryté. Kupní smlouva nemovitost by měla obsahovat všechny potřebné údaje a má svá pravidla. Zaskočit vás může i věcné břemeno bytu i domu.

Najměte si realitní kancelář

Při nákupu nemovitosti se vyplatí najmout si realitního makléře i statika, abyste se ujistili, že se dům nezhroutí a má dobrou statiku. Inspektoři prověří a zjistí slabé základy, špatné elektrické vedení, hnilobu v základech, červotoče v krovech a další skryté problémy, které sami nenajdete. Pojištění domácnosti tyto závady nekryje. Pokud inspektor zjistí vážný problém, rozhodnete se, zda si i přesto chcete nemovitost koupit. Realitní makléř vám poradí jak postupovat při koupi bytu či domu a zařídí vše potřebné. Na nic nezapomenete a odpadne vám spousta starostí.

Zvažte cenu pohodlí

Další, co se co vše se vyplatí při koupi nemovitosti, je dokonalý průzkum. Prověřte si i to, co vám dopřává vlastní pohodlí. Je do domu zavedený plyn i elektřina? Jste zvyklí sledovat televizi přes kabel? Zjistěte si možnost připojení, ať nemusíte hned sekat díru do vymalovaných stěn. Zjistěte si také pokrytí operátora. U vlastní nemovitosti vás také pravděpodobně čekají vyšší účty za služby, které zahrnují i služby za úklid chodby nebo odvoz odpadu. U bytů se přispívá i do fondu oprav.

Plánujte pečlivě

Nejlepší způsob, jak se připravit na neočekávané, je důsledný průzkum a plánování. Podívejte se, jaké potřebuje domácnost vylepšení. Prozkoumejte, kolik by rekonstrukce mohla stát. Neexistuje žádný limit. Někdy můžete ušetřit peníze na kupní ceně, ale u staršího domu se můžete dočkat i nemilého překvapení spojeného s vyššími poplatky za pojištění. Prozkoumejte nabídku pojištění nemovitosti a ceny v oblastech, které zvažujete, ještě než začnete uvažovat o koupi. Stanovte si rozpočet na nákup, rekonstrukci i neočekávané závady a výdaje i nutnou výměnu zámků.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.