Pro kutily

Podzimní tvoření s dětmi – TOP 5 tipů

Zkuste si na podzim s dětmi vytvořit umělecká díla z napadaného barevného listí.  Využijte procházky ve zbarvených lesích a parcích k nasbírání různých listů, ze kterých můžete tvořit. Vaše díla budou barevná a velmi originální.

1.    Girlanda či závěs z listů

Pomůcky:

 • nasbírané barevné listy
 • větev
 • laminovačka a laminovací fólie
 • nůžky
 • jehla
 • provázek

Jak na to:

Listy důkladně vylisujte a zatavte pomocí laminovačky do laminovací fólie a obstřihněte. Pak se listy se nezkroutí ani neodrolí. Jehlou propíchněte každý list, provlékněte provázek a zavažte na uzlík. Buď vytvořte girlandu, anebo jednotlivé provázky s listy navažte na rovnou či mírně pokřivenou větev a vznikne vám závěs, který lze pověste třeba na dveře, do okna nebo na zeď.

2.    Razítkové tvoření a mozaiky

Vybavte děti barvami a štětci a nechte je, ať si užívají podzimní razítkování. Každý list důkladně natřete barvou a obtiskněte na papír. Tím vám vznikne krásná podzimní mozaika, kterou si můžete i zarámovat a pověsit na zeď. Můžete si také vybrat různé druhy krásných listů, vyskládat e na papír do zajímavých ornamentů a mozaiku zarámovat.

3.    Obkreslovací tvoření

Originální obrazy vyrobíte i pomocí listů a pastelek či voskovek. Vyberte si list, který má výraznou strukturu, položte ho pod papír rubem vzhůru, přidržte ho, aby se vám pod papírem nehýbal a pastelkou či voskovkou přejíždějte po papíře, až se vám objeví struktura listu. Stejným způsobem vyplňte celý obrázek a klidně použijte jiné listy. Můžete také list položit na papír a pastelkou vybarvovat jeho okraje až na papír. Vytvoříte jejich obrysy. Takto vyšrafujte obrys celého listu a vytvořte si třeba sérii obrazů s různými druhy listů. Vzniknou vám originální podzimní obrazy.

4.    Podzimní miska z listů

Pomůcky:

 • listy
 • tekuté lepidlo Herkules
 • nafukovací balónek
 • provázek
 • špendlík

Jak na to:

Nejprve nafoukněte balónek podle velikosti misky, kterou chcete vytvořit. Na konci ho dobře zavažte, aby vám vzduch neucházel. Balónek potřete lepidlem do poloviny, kam budou sahat okraje misky. Postupně přikládejte na balónek listy, které vždy z vršku znovu potřete lepidlem a přikládejte je lehce přes sebe tak, aby postupně zakryly celou plochu. Vytvořte 2 až 3 vrstvy, aby byla miska dost pevná.

Za hodinu lepidlo dostatečně uschne. Pak balónek propíchněte špendlíkem a zbytky balónku sloupněte z listů. Podzimní misku použijte na odkládání drobností nebo ji doplňte svíčkou, obložte šiškami nebo jinými podzimními plody a vytvořte tak svícen.

5.    Kytice růží z listů

Na výrobu květů růží a kytiček využijte čerstvě opadané listí, které je ještě trochu vlhké. Čerstvě spadané listy se snadno ohýbají, ale suché by se vám lámaly a drolily. Ideální jsou velké javorové listy.

Pomůcky:

 • velké javorové listy
 • tenký provázek
 • bezbarvý lak

Jak na to:

List přehněte napůl a od kraje ho stáčejte do ruličky tak, aby byl přeložený kraj nahoře a vznikl vám střed květu. Zespodu stočený list pevně stiskněte a podložte jej druhým přehnutým listem. Stáčejte list stejným způsobem do ruličky kolem středu květu. Postupně přidávejte další listy, záleží jen na vás, jak chcete mít růži velkou.

Když je květ dost veliký, svažte ho zespodu pevně provázkem. Květ nalakujte bezbarvým lakem ve spreji, aby si zachoval barvu a dlouho vydržel. Použít můžete i lak na vlasy. Můžete naskládat růže k sobě a položit je na vytvořenou misku z listů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.