Stavba

Jak na rekonstrukci ploché střechy?

Střecha je jednou z nejdůležitějších komponent domu. Chrání celou jeho konstrukci a veškerý prostor pod sebou před veškerými klimatologickými jevy. Deštěm, sněhem, větrem i slunečním zářením. A do jisté míry má vliv i na energetickou náročnost budovy. Proto je na místě ji udržovat v pokud možno co nejlepší kondici a v případě jejího byť sebemenšího poškození co nejrychleji zasáhnout.

Dobrou zprávou je, že ne všechna poškození střechy vyžadují její přímou výměnu za novou. Drobných nedostatků střechu zbaví oprava a těch větší rekonstrukce. My se v tomto článku zaměříme na v současné době velmi vyhledávané střechy ploché. Ty disponují řadou výhod i nevýhod.

Přednosti plochých střech

Plochá střecha je v mnoha ohledech praktičtější. V první řadě je snadno přístupná, což usnadňuje veškerý pohyb i práce na ní včetně oprav, údržby komína a čištění odvodňovacích prvků. Prostory pod plochou střechou rovněž jsou mnohem více rozměrné. Neobírají je o místo zkosené stěny, jako tomu je u podkroví pod střechami sedlovými.

Nedostatky plochých střech

Ploché střechy ale mají i své stinné stránky. Velké problémy mohou způsobit jakékoliv netěsnosti v povlakové krytině způsobující nežádoucí zatékání. Na to je vhodné myslet už při její samotné realizaci, při níž je vhodná maximální pečlivost a vysoká technologická kázeň.

Rekonstrukce ploché střechy

Specifická je i rekonstrukce ploché střechy. Ta má přesně daná pravidla. Především se neobejde bez pečlivé přípravy, v jejímž rámci je třeba zjistit její aktuální stav, neboli zpracovat technický průzkum o stavu střešního pláště a materiálů. Následovat by měly tahové zkoušky s cílem zjistit únosnost šroubů a zda je střecha správně přikotvena k podkladu. Rekonstrukce ploché střechy se dále neobejde bez tepelně technického výpočtu, který je zase klíčovou informací pro stanovení optimální vrstvy tepelné izolace.

Rekonstrukce střechy

Vyžadujte odborný přístup

Všechny zmíněné kroky vyžadují maximálně odborný přístup. Z toho důvodu není vhodné se do oprav plochých střech pouštět svépomocí, ale obrátit se na specializovanou firmu (jednu z nich najdete na stránkách r3stav.cz). Prodloužit životnost vaší ploché střechy totiž může skutečně odborný zásah v kombinaci s těmi nejkvalitnějšími materiály. Jedině ten je zárukou, že vaše stará plochá střecha bude jako nová.

Zdroj: r3stav.cz

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *