Dům a Zahrada

Jak na provzdušňování trávníku?

Na jaře si trávník po zimním spánku zaslouží důkladnou péči. Vertikutace naruší travní drn a provzdušňování trávníku pomáhá zlepšit jeho stav. Jakými stroji a jak vertikutovat a provzdušňovat?

Rozdíl mezi vertikutací a provzdušňováním

Vertikutace je vertikální řez trávníku. Ostré čepele se na otočné kleci či hřídeli zařezávají do povrchu trávníku a naruší se pevná krusta bránící průniku vody, živin a vzduchu. Čepele částečně odstraní i travní plsť a mech bránící růstu. Vertikutátor se používá v předjaří, ještě než se trávník zazelená. Zelený koberec rychle zhoustne. Při výskytu mechu a mulčování je pravidelná vertikutace nezbytná.

Provzdušňování ocelovými pružinami zavěšenými na pracovní hřídeli nebo válci separuje nečistoty z trávníku. Otáčením se z trávníku odstranění mech i zbytky posekané trávy a nakypří prostor mezi travními stébly. Provádí se na podzim. Při velkém množství vyčesané hmoty je třeba zvýšit péči o trávník. Přihnojení pomocí rozhození prosítovaného kompostu a jarní dosetí jej oživí a zlepší jeho kondici.

Lehké elektrické stroje na jaro i podzim

Cenově dostupný, malý a lehký elektrický stroj s jednofázovým elektromotorem o příkonu do 2 kW a plastovou kostrou je obratný a snadno ovladatelný. Většina strojů disponuje centrálním nastavením pracovní hloubky a prodyšným textilním vakem pro zachycení vyčesané travní hmoty. Výměnné hřídele jsou demontovatelné po uvolnění 2 šroubů nebo rychloupínače umožňují použít stroj na jaře i na podzim. Pak se podívejte jak připravit zahradu na zimu.

Vertikutátory se spalovacím motorem

Robusnější vertikutátory na jaro i podzim. Často mají už jen 1 válec s pružinovými hrabicemi i ostrými ocelovými čepelemi. Otočný ovladač řeší centrální nastavení pracovní hloubky a ovládací prvky jsou na rukojeti. Kolečka jsou na valivých ložiscích a spalovací motor na horizontální konstrukci. U profesionálních motorů známých značek je ocelová vložka válce, hřídele motoru ve valivých ložiscích a zdvojená vložka vzduchového filtru pro delší životnost a nižší opotřebení motoru.

Jak na vertikutaci pomocí stroje

  • Trávník má být vysoký asi 4 cm. Abyste jej správně posekali, je nutná výměna oleje v sekačce i její údržba.
  • Půda musí být suchá a nepromáčená po zimě, aby nebyla tráva přemokřená ani přimrzlá.
  • Nože musí být správně uchyceny, dostatečně ostré a mají se zařezávat do půdy do hloubky asi 3 mm.
  • Po ošetření trávníku strojem odstraňte vzniklý odpad a vyhrabanou hmotu dejte do kompostu.
  • Na závěr trávník pohnojte a zalijte pomocí vozíku nebo rozmetadla.
  • Prořídlá a holá místa dosejte.

Vertikutátory řežou hlouběji do plochy trávníku, půdu nakypří a připraví na nový osev, provzdušňovače pracují více na povrchu a odstraňují mech i travní hmotu. Vertikutaci malých ploch lze provést i zasekáváním pomocí speciálních hrábí. O to, jak se budete o svůj pozemek starat, se zajímejte již při založení zahrady.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.