jak vybrat postel pro školáka
Interiér

5 rad, jak vybrat pohodlnou a praktickou postel pro školáka

Děti během školní docházky rostou jako z vody. Zjistěte, jak vybrat vhodnou postel, která bude pohodlná a zároveň podpoří správný vývoj. Nezapomeňte ji vybavit správným ložním prádlem. A to jak kvůli komfortu, tak proto, aby se ratolestem v pokojíčku líbilo.  

Jak velká by měla být dětská postel

Jaká velikost je pro vašeho potomka ta nejlepší? Nejspíš si říkáte, že raději ušetříte a rovnou koupíte o něco větší. Vždyť do ní brzy doroste. To nemusí být na škodu. Ovšem dejte si pozor na to, aby měla všechny důležité náležitosti.

  • Ideální rozměr do je 10 let 160 × 80 cm.
  • Pro dítě starší 13 let pořiďte postel s délkou 180 cm.

Dětská postel by měla mít čelo nejen za hlavou a nohami, ale i na boku. Ratolesti mají totiž divoké spaní a hodně během noci cestují. Dolů proto spadnou snadněji než dospělý. 

Pokud chcete ušetřit ale zároveň dopřát dítěti velikost na míru, kupte rostoucí variantu, u které nastavíte délku podle aktuální potřeby. Krásné jsou i tematické postele se specifickým designem. Například v dětském pokoji pro kluka se bude perfektně vyjímat postel ve tvaru autíčka.

Matrace

Matrace by měla být prodyšná a z kvalitních materiálů. Není potřeba, aby měla zónování. Děti se neustále převalují. Navíc nemají stejné proporce jako dospělý. Doporučujeme střední tvrdost, která je dostatečná pro oporu páteře a správný vývoj. Ideální jsou syntetické hypoalergenní materiály. 

Prostěradla a povlečení

Ložní prádlo je důležitým prvkem v dětském pokoji. Kromě pohodlí plní i estetickou funkci. Pokojíček pro holku rozjasníte barevným povlečením s oblíbenými princeznami. Chlapci zase uděláte radost textilem s hrdinou z počítačové hry. 

Jak vybrat velikost prostěradla a povlečení? Vyjděte z rozměrů lůžka a matrace. Natahovací prostěradla mají vždy stejnou velikost jako matrace (např. 160 × 80 cm). U plachet kupujeme rozměry o něco větší, protože potřebujeme, aby celou plochu zabalily. 

U povlečení vybírejte podle velikosti přikrývky a polštáře. Pro větší děti jsou vhodné rozměry
140 × 200 cm. Polštář má většinou velikost 70 × 90 cm. Ložní prádlo musí perfektně padnou. Jinak se bude shrnovat.

Jaký zvolit materiál

Většina rodičů preferuje dřevo. Je stabilní, hezky vypadá, a snadno se udržuje. To je u dětí obzvlášť důležité. Často mají špinavé ruce od barev nebo zvenku a skvrna je hned na světě. Ovšem i kovové konstrukce jsou skvělé. U těch navíc máte jistotu, že bez problémů vydrží jakékoliv řádění. A snadno se uklízí. Důležité je, aby na spodku byly rošty, které umožní cirkulaci vzduchu. 

Úložný prostor

Postel s úložným prostorem vyřeší spoustu vašich problémů. Především pokud bojujete s nedostatkem místa. Pokud nemá už zabudované šuplíky, dají se přikoupit samostatně. Popř. to vyřešte boxíkem na kolečkách.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *