Interiér

Jak se zbavit potravinových molů jednou pro vždy!

Potravinoví moli se dokáží uhnízdit snad ve všem. Máme pár tipů, jak je vypudit? Jako potravinový mol se označuje mol obilní, zavíječ paprikový, moučný, čokoládový či datlový, makadlovka obilná a mnoho dalších druhů. Jaký druh napadl vaši spižírnu, není důležité. Potraviny konzumuje i mol šatní, kterému hlavně obilné produkty chutnají jako vlněné vlákno.

Moli si nejčastěji přineseme domů s nákupem nebo se k nám dostane od sousedů, digestoří, ventilací i oknem. Proto je dobré nákup preventivně prohlédnout a dát suroviny do průhledných dóz, než je uložíte k ostatním potravinám. Vyplatí se to. Milují mouku, strouhanku, cukr, rýži, piškoty, sušenky, čokoládu, luštěniny, ořechy i pečivo. Množí se velmi rychle. Samička může naklást až 700 vajíček a líhnou se za 95 dní.

Jak se zbavit molů v kuchyni

Udělejte generální úklid spíže kus po kusu. Pokud najdete náznak pavučinek, vše vyhoďte. To platí zejména u moučných molů. Pavučinky ale najdete i ve strouhance a další ch potravinách. Napadené potraviny moli znehodnotí tím, že je konzumují, ale i výkaly a vyvádějí v nich i své potomstvo. U citlivých lidí mohou hmyzí zbytky vyvolat i alergii. V kuchyni a celém bytě rozvěste čerstvou levanduli.

Jak se zbavit molů ve spíži

Spíž vystěhujte a vše vytřete octem. Pečlivě vysajte a omyjte drobky a zbytky potravin, které larvám poskytnou zdroj potravy. Nezapomeňte ani na potravu pro domácí mazlíčky. Do sklenice dejte jablečný ocet nebo pivo, nahoru dejte obvaz nebo sáček s malými dírkami. Moli nalétají dovnitř, ale nebudou se moci dostat ven a utopí se. Dejte si také pozor, když se vám doma objeví brouci nebo třeba myš.

Jak se zbavit molů v potravinách

V obchodech zakoupíte lapače molů. Zkusit můžete i přírodní odpuzovače, jako je heřmánek, šalvěj, chmel a sáčky s bobkovým listem, které stačí rozmístit tam, kde se skladují potraviny. Působí i hřebíček, kůra z citrusů, vratič, cedrové dřevo a klasické mýdlo. Do mouky můžete dát černý pepř. K receptům našich babiček patřily klasické noviny, protože molům nevoní tiskařská čerň.

Jak se zbavit šatních molů

Občas skříně vyprázdněte, vyvětrejte a pořádně vyčistěte. Oblečení větrejte na vzduchu a mrazu a přendávejte je i na jiná místa. Nemějte přecpané skříně. Kusy, které nenosíte, alespoň jednou za čas vyperte. Do skříně ukládejte jen suché šatstvo. Na vnitřní část skříně nedávejte tapetu. Používejte boxy, které mají dno z aromatického cedrového dřeva, které moly odpuzuje. Vezměte díl melasy se dvěma díly octa, dejte na misku a vložte do šatny. Je pravda, že zápach je pořádný, ale vadit bude spíše vám, než molům. Pověste do skříně větvičku chmele, do malého sáčku dejte trochu strouhaného mýdla nebo pracího prášku nebo vložte plátěné pytlíčky s levandulí, které prádlo hezky provoní.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.