Dům a Zahrada

Jak odstranit vosk z ubrusu a oblečení?

Během vánočních svátků, ale i během roku používáme doma klasické a aromatické svíčky. Velmi častým problémem je vosk ze svíčky nakapaný na ubruse, oděvu nebo koberci. Víte, jakým způsobem tyto skvrny od vosku co nejlépe odstranit?

Jak odstranit skvrny od vosku

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. Pokud se i vám vosk z plápolající svíčky dostal na ubrus, koberec nebo dokonce na oblečení, možná právě přemýšlíte nad tím, jak se jej snadno a rychle zbavit, aby po něm nezůstala žádná stopa, skvrny od vosku zkuste odstranit pomocí námi popsaných následujících tipů. Abyste se vosku nadobro zbavili, nebojte se mezi sebou návody kombinovat. Navíc je můžete i několikrát opakovat až do té doby, dokud nebude výsledek dokonalý.

Přebytečný vosk seškrábejte nožem

Pokud vám váš adventní věnec nebo aromatická svíčka zanechala skvrny od vosku, v prvním kroku velmi opatrně přebytečný vosk seškrábejte příborovým nožem. Ubrus, koberec nebo oblečení pokapané voskem následně dobře vytřepte a koberec důkladně vysajte, než jej začnete čistit.

Oblečení a ubrus vložte do mrazáku

V dalším kroku oblečení nebo ubrus od vosku vložte v nějakém plastovém pytlíku alespoň na jednu hodinu do mrazničky. Pak zkuste vosk ze znečištěného textilu ručně pomocí mnutí prsty vydrolit.

Na koberec použijte ledové kostky

Při odstraňování skvrn od vosku na koberci jsou dobrým pomocníkem kostky ledu vložené do igelitového sáčku. Vosk na koberci pomocí ledových kostek zchlaďte, ztuhlý vosk vydrolte a na závěr ho znovu vysajte.

Vezměte si na pomoc žehličku

Vosk z koberce, ubrusu i oblečení nakonec velmi dobře odstraníte pomocí žehličky. Znečištěnou textilii z obou stran obložte silnou vrstvou savého papíru, tedy novin, papírových ubrousků nebo savého papíru v podobě tzv. pijáku, který zakoupíte v papírnictví. Pak se pusťte do pomalého přežehlování. Papír, který nasákne voskem, vždy průběžně vyměňujte za nový. Pokračujte až do úplného odsátí vosku.

Odstraňte mastnou skvrnu jarem či žlučovým mýdlem

Na látce nebo koberci většinou ještě zůstane mastná skvrna. V přežehlování s pomocí savého papíru ještě pokračujte, až se velikost mastné skvrny zmenší. Namočte na 2 hodiny textil do teplé vody, do které přidejte odmašťovadlo, jakým může být klasický jar na nádobí. Zkusit můžete i žlučové mýdlo. Podobně vytřete mokrým hadříkem s jarem či mýdlem dočistit koberec.

Ubrus a oblečení vyperte na nejvyšší možnou teplotu

Nakonec své oblečení či ubrus dejte prát do pračky s běžným pracím prostředkem. Je důležité zvolit nejvyšší možnou teplotu. Pročtěte si štítky na oblečení, ať se vám oděv nesrazí vlivem vysoké teploty.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.