Výsuvné okno
Stavba

Výsuvné okno již nepatří jen do školní jídelny

V moderních dobách hledáme stále jednodušší a uživatelsky příjemnější řešení všech našich potřeb v domácnosti. A jednou z nich jsou přístupové prostory, tedy okna a dveře. A se stále rozvíjejícími možnostmi lehkých a odolných materiálů, ale také bezproblémově funkčních a zároveň lehkých řešení, se dnes jeví často nemyslitelné pravdou. Jednou z nich je například využití výsuvného okna v interiéru nebo exteriéru. 

Princip fungování výsuvného okna

Výsuvné okno je známé již několik desítek let, ale dříve se obvykle jednalo o těžkopádné dřevěné dílce, uchycené v drážce nebo pomocí skob či jiných spíše svépomocných řešení, než o moderní a snadný způsob otevírání prostoru jak mezi místnostmi, tak ven. Dnes se již nemusíme bát, že by nám těžký okenní rám padal na ruce nebo skřípal prsty. Většina výsuvných oken je totiž zasazena v hliníkovém lehkém rámu, které se díky předem vylisovaným koncovkám, rohům a spojkám jak snadno montuje, tak užívá. Navíc se využívají odlehčené typy skla, však se zesílenými vlastnostmi co se týká odolnosti vůči mechanickému poškození s ohledem na bezpečnost. 

Můžeme si tak představit hned několik způsobů možného fungování zasunování jednotlivých dílců okna do sebe. 

  • vždy řešíme buď horizontální či svislé zasunutí a to u dvou, čtyř či více dílů
  • varianta se dvěma dílci: jeden dílec je pevný, a druhý se plnou plochou zasune za první díl
  • varianta se dvěma dílci: oba dílce jsou pohyblivé, lze je zajistit v jakékoliv poloze je zrovna potřeba (mohou jít buď směrově proti sobě, nebo může být jeden dílec pohyblivý jen do určité míry)
  • varianta se dvěma dílci: první dílec částečně zajíždí do druhého, takže tvoří kompaktnější a pevnější konstrukci, která je vhodná například při vertikálním uchycení
  • varianta se čtyřmi dílci: krajní dílce jsou na pevno a pohybují se jen prostřední dva dílce, které zajíždí za krajní
  • varianta se čtyřmi dílci: všechny dílce jsou pohyblivé

Materiály a technologie řešení výsuvného okna

Konstrukce okna se liší od běžných systémů okenních prvků zejména v použitém materiálu a systému uchycení. Samotný rám, tedy hloubka okna jako celku, je běžně 45 mm, kdy z toho 26 mm tvoří hloubka pohyblivé zasklené okenní části. U výsuvných oken se standardně využívá sklo o šířce 4 – 10,5 mm. Konkrétní rozměry vždy závisí na prostoru a možnosti uchycení výsuvného okna v prostoru domu, tedy na použitém kování a také hmotnosti, respektive objemnosti, posuvných skleněných prvků. Hmotnost jedné posuvné části se u horizontálního řešení pohybuje kolem 80 kg, u svislého kolem 30 kg. Nesmíme také zapomínat, že je celá konstrukce spojena pomocí hliníkových lišt a speciálně měkčeného ale odolného těsnění, aby byla zajištěna jak dostatečná lehkost a odolnost při zasouvání, tak bezpečnost a dostatečná tepelná i hluková bariéra. 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *