Oblibu si posuvné dveře získaly zejména pro svou úsporu místa. Tuto jejich výhodu oceníte nejen v menších prostorech. Dalším důvodem pro jejich použití je zajímavý vzhled a možnost využití u nadstandardní šířky dveřního prostoru. Jsou skvělou volbou i do minimalistických světlých interiérů, kde je místa dostatek.
Vstup do obytné místnosti by měl odpovídat její velikosti a důležitosti. U vstupu do obytné místnosti se také často pohybuje více příslušníků rodiny a to různým směrem. Z těchto důvodů je dobré zde umístit dveře minimální šířky 125 centimetrů. Někdy se také stane, že je zde žádoucí prostup světla a optické propojení místností, které vede k pocitovému zvětšení prostoru.Z těchto důvodu jsou vhodné širší dveře – aby však otevřené „nepřekážely“, je vhodné použít dveře posuvné.
Do moderních prostorů navrhují architekti dveře přes celou výšku místnosti, které se otevírají pojezdem upevněným ke stropu. Ten může být vestavěný i do podhledu. Designové nemusí být jen dveře, ale i pojezdové kování.
Posuvnými dveřmi je také možné dělit celé místnosti. Předělení místností je v moderní vzdušné architektuře vítané. Prostor tak získává větší variabilitu, která se přizpůsobuje našim potřebám. Jako například oddělení spacího koutu.
Dle typu dveří lze za sebe zasunout i více dveřních křídel. Každá posuvná část má vlastní kolejnici.
Značné výhody pak nabízí celoskleněné dveře se satinovaným povrchem, které propouští světlo, propojují pocitově prostory, ale nabízí i částečné soukromí. Toto řešení si dnes lidé žádají například u oddělení kuchyňských koutů.
Interiérové posuvné dveře se nejčastěji vyrábí jako bezprahové. Z tohoto hlediska usnadňují pohyb tělesně postižených. Pro osoby na vozíčku je posuv jednodušší než otevírání dveřního křídla. Je nutné ale dbát na světlou šířku otvoru minimálně 80 centimetrů. Například běžné dveře do pouzdra vyčnívají po zasunutí o 10 cm, proto je nutné navrhovat dveře minimální šířky 90 centimetrů. Dveře obvykle nelze zasunout celé, protože zde musí zůstat prostor na úchyt. I tento problém lze však obejít speciálním úchytem v hraně dveří.
Interiérové posuvné dveře můžeme rozdělit do tří základních kategorií:
- Posuvné dveře do pouzdra
- Posuvné dveře před stěnu
- Posuvné dveře do zárubně nebo jedno křídlo před druhé
Posuvné dveře do pouzdra umožnují zajíždění dveřního křídla do zdi. Dnes Vám je nabídnou v každé prodejně dveří, protože většina typů dveří je s tímto systémem kompatibilní. Výjimku mohou tvořit dveře atypických rozměrů. U některých dveří např. příliš vystupuje profilace a do pouzdra se kvůli své tloušťce nevlezou.
Pouzdro je možné osadit do sádrokartonové příčky o minimální tloušťce nad 10 centimetrů. Pouzdro lze osadit samozřejmě i do nosné stěny, ale stavební práce jsou pak náročnější. U rekonstrukce i novostavby je stavební pouzdro potřeba včas zakreslit do projektu a počítat s překladem nad celým pouzdrem. Požadavek na posuvné dveře musíte architektovi sdělit už ve fázi studie, protože je nutné vymyslet, kam se dveře budou vysouvat. Kvůli pouzdru bychom neměli snižovat normou danou světlost – u obytných místností šířka otvorů 80 centimetrů, u koupelny a wc 70 centimetrů.
Dveře do pouzdra zvukově i prachově těsní lépe než ostatní typy. Další výhodou je, že mohou dokonale ladit se zbytkem dveří v bytě.
Pro jednokřídlé dveře lze objednat pouzdro o maximální šířce otvoru 1 500 mm a maximální výšce 2 900 mm. Za standart se považuje šířka 600 mm – 1 200 mm a výška 1 970 mm či 2 100 mm. U dvoukřídlých dveří je maximální rozměr šířky 3 000 mm a výška 2 900 mm. Běžně používanými rozměry jsou dveře šířky 1 200 – 2 450 mm a opět nejčastěji používané výšky 1 970 mm a 2 100 mm.
Kromě klasického pouzdra pro dveře jednokřídlé i dvoukřídlé existují ještě další typy pouzder. Dveře dvoukřídlé lze například zasouvat teleskopicky jen do jedné strany. Nebo lze křídla dvou vedle sebe umístěných dveří zasouvat do zákrytu. Do organicky ztvárněných interiérů můžete využít dveře do oblouku.
Nejčastěji nabízená jsou dveřní pouzdra z pozinkovaného plechu s horním hliníkovým pojezdem. Jedná se o zcela skryté řešení pouzdra i posuvu. Stavební pouzdro je při správné montáži do zděné stěny nebo do sádrokartonové příčky zcela neviditelné.
Na první pohled se dveře liší tím, že nemají kliku. Místo ní je nejčastěji použita „mušle“ zapuštěná do dveří. Mušle mohou být dřevěné, nebo můžete vybírat ze široké nabídky kovů a jejich úprav. Na vzhledu kování si dejte záležet, protože elegantní interiér dělají kvalitně vyřešené detaily. Použijte vzhled kovu, který se nachází i na jiném kování ve Vašem interiéru nebo na svítidlech, lištách apod. Některé mušle obsahují i zámek. Kromě mušlí se používají svislá madla. Výběr kování je často složitější než výběr dveří. Nemusíte se ale nechat omezovat tím, co vám nabízí prodejce dveří.
Vaše dveře mohou být vybaveny zavíračem, který dveřní křídlo při zavírání zpomalí a samovolně zavře do konečné polohy. Systém tichého dorazu lze instalovat i dodatečně. Další speciální výbavou zlepšující zvukové vlastnosti dveří mohou být kartáče po obvodu spáry mezi dveřmi a zárubní.
Dveře do pouzdra se obvykle objednávají zároveň s ostatními interiérovými dveřmi. Platí pro ně tudíž stejné zásady a možnosti výběru. Do jednoho interiéru používejte, co nejméně typů dveří. S výběrem dveří vždy souvisí i výběr zárubně. Zde je potřeba doplnit, že existují i pouzdra pro bezobložkové dveře a pouzdra zcela bez zárubně. Tento vzhled je ideální využít v celém bytě nebo domě.
Posuvné dveře před stěnu lze instalovat i bez velkých stavebních úprav. Jejich použití je proto při rekonstrukcích méně náročné. Některé posuvné systémy lze instalovat svépomocí. Nevýhodou dveří může být nezbytný prostor u stěny, který dveře zaujmou po otevření.
U těchto dveří je rozhodující design kování. Nejčastěji je posuv upevněn do stěny cca 3 centimetry nad otvor, ale může být kotven i do stropu.
Do moderních, technicky laděných interiérů se hodí kování hliníkové nebo nerezové. Skrytý pojezd zase nabízí technicky promyšlené řešení, které je elegantní a vyzdvihuje samotné křídlo dveří.
Většina výrobců nabízí obdobný systém pro dveře plné i pro dveře skleněné. Posuv si určitě nejprve vyzkoušejte. Zejména s většími skleněnými dveřmi může být těžší manipulace. Je u nich potřeba dbát na plynulý a tichý chod pojezdu, tlumení dojezdu i ergonomické madlo. Celoskleněné dveře by měly být určitě vyrobené z bezpečnostního skla. Pokud máte obavy z rozbití, zvolte kalené sklo, které je velmi pevné a pružné. Skleněné dveře se ale nehodí do každého prostoru a je potřeba je začlenit do nového návrhu interiéru jako výrazný prvek. Zejména ve spojení s kovy a s bílou barvou působí studeně.
Skleněné posuvné dveře bývají nejčastěji zavěšené na hliníkové kolejnici. Můžete si vybrat z povrchové úpravy eloxovaného hliníku nebo broušeného nerezu.
Každý dodavatel má jiný výběr skel. Základní bývají čiré, čiré barevné a průsvitné, ornamentální a pískované dekory. Dveře by měly být nadčasové, protože je pravděpodobně nebudete chtít měnit s každou výměnou dekorací či motivů na tapetách.
Pokud zvolíte čiré sklo a následně ho budete chtít zneprůhlednit, použijte nalepovací folii (imitace pískovaného skla).
Posuvné dveře, u kterých zasouváte jedno křídlo před druhé, se hodí všude tam, kde nechcete prostory úplně oddělit zvukově ani pocitově (např. prostor mezi zádveřím a chodbou, jídelna a obývací pokoj, šatna a ložnice).