Pro kutily

Jak zvládnout renovaci parket svépomocí

Přemýšlíte, jak odkrýt a zachránit nádherný design na dřevěných parketách? Podívejme se, jak na ně, aby zase vypadaly dokonale a znovu krášlily naše domovy.

Nejprve je třeba se rozmyslet, zda na broušení a renovaci parket máte dostatek času, peněz a trpělivosti. Výsledek je krásný, ale broušení a čištění parket vyžaduje dost práce. Dřevěné podlahy jsou z parket, palubek nebo plovoucích desek. Všechny typy lze brousit, lakovat a celkově zrenovovat.

Renovace parket

Pokud jsou parkety zašlé časem, mají na sobě občas tmavší fleky, bude stačit mělčí broušení. Jestliže jsou v parketách vrypy, nebo jsou hodně zašlé, bude nutné hrubší broušení. Rozmyslete se, zda budete všechny parkety zachovávat, nebo některé vyměňovat. Pokud si netroufáte na páčení starých a zasazování nových parket, požádejte o pomoc odborníka. Ten vám může pomoci i s broušením.

Broušení parket

Před hrubým broušením parket je třeba podlahu připravit a nakoupit potřebný materiál. Budete potřebovat škrabku na barvu, nástroje na tmelení, vybavení na lakování, nářadí k odmontování podlahových lišt i vysavač. Před broušením parket je nutné zkontrolovat, zda nezůstal někde hřebík. Brusku na parkety si lze zapůjčit a jsou i varianty s odsáváním. Brusky na parkety bez odsávání prachu vytváří mraky prachu a ucpávají plíce. Hodit se bude i respirátor nebo alespoň rouška.

Postup broušení parket

Pokud jsou parkety v dobrém stavu, brousíme jen poškrábaný a zanesený lak do hloubky 1 mm. Samotného dřeva by se broušení dotknout nemělo. Více poškozený lak je třeba vybrousit do hlubší vrstvy, asi 2 až 3 mm, dle míry poškození, ne hlouběji. S bruskou na parkety manipulujte podle návodu. Broušení se provádí šikmo směrem k vláknům dřevěných parket. U jemného přebrušování se brousí po vláknu dřeva. Je třeba brousit ve více vrstvách a každý nový brus zjemňovat brusným papírem. Vždy použijte o něco jemnější než předchozí, aby se ztratily známky po broušení.

Rady a typy pro renovaci

Běžně zanesené a opotřebené parkety brousíme ve třech chodech. Začínáme hrubým broušením o zrnitosti brusiva P40, pak P60 a nakonec přebrousíme parkety jemným brusným papírem o hrubosti P100. Podřené parkety se zbytky lepidla brousíme na začátku navíc brusivem se zrnitostí P16 a P24.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.