Pro kutily

Jak vyčistit odpady, aby nezapáchaly?

Pokud máte potrubí v odpadu ucpané a voda z něj neodtéká, jak má, vyzkoušejte některý z našich tipů, jak jej vyčistit. Zbytky jídla a mastnota mohou odpad učinit neprůchodným a je třeba jej pravidelně čistit. Jak na to?

Čištění odpadů

Podobně jako ve dřezu se nám může odpad ucpat i ve vaně, sprše či umyvadle. Tam se nejčastěji usazují hlavně vlasy, vousy a zbytky z kosmetiky i pracího prášku. Ve WC míse neprůchodnost většinou způsobí předměty, které do něj nepatří. Hlavně jde o jednorázové ubrousky nebo dámské hygienické potřeby. Situaci nám vůbec neusnadňuje ani vodní kámen, nevhodně projektované, nekvalitně instalované či deformované potrubí. Pokud naše rady nezaberou, zavolejte instalatéra.

Mechanické pumpování

Gumový zvon mějte vždy po ruce. Mnohdy k vyřešení problému úplně postačí. Ucpěte otvor špuntem, napusťte do dřezu, umyvadla, vany či sprchy trochu vody, mokrým hadrem navíc ucpěte přepadový i otvor neboli vpusť, pak je odšpuntujte a přiložte zvon tak, aby vám neunikal vzduch. Pumpováním v odpadu vznikne podtlak a ten trubky uvolní. Jakmile vznikne klasický vodní vír, máte jistotu, že odpad znovu odtéká tak, jak má. Můžete si pořídit i ruční pumpu pro umyvadla a dřezy.

Vyčistěte sifon

Pokud tento zásah nepomohl. Přistupte k rozebrání sifonu, ve kterém je zřejmě hodně nečistot. V koleni se zřejmě stále drží i voda. Postavte pod sifon kbelík, odšroubujte jej a nechte vodu odtéct. Současně zkontrolujte těsnění, zda už nepotřebuje vyměnit. Ručně vyberte ze sifonu všechny nečistoty, vyčistěte i potrubí, sifon propláchněte a znovu našroubujte.

Vyzkoušejte pružinu

Pokud zjistíte, že je odpad ucpaný tam, kam nedosáhnete, použijte čisticí pružinu neboli instalatérské péro na odpad. Budete k tomu potřebovat pomocníka. Do potrubí natlačte konec pružiny a točte ruční klikou jedním směrem. Současně pružinu směřujte k ucpanému místu. Při vytahování pružinu průběžně postupně otírejte, aby nečistoty neznečistily celou místnost. Použít lze i tlakovou myčku se speciálním nástavcem na čištění potrubí.

Ekologické čištění

Při čištění ekologickou cestou můžete použít biologické enzymatické čističe nebo aktivátory septiků, které se používají tam, kde odpad ústí do septiku nebo jímky. S ucpaným odpadem si poradí i sůl, kypřicí prášek nebo jedlá soda v kombinaci octem a horkou vodou. Proti reakci v podobě bublání a prskání se chraňte rukavicemi a brýlemi.

Jak použít chemii

Pro chemické čištění poslouží hydroxid sodný a prostředky, které jej obsahují. Stačí je nalít nebo nasypat do odpadu, nechat je dle návodu působit a nakonec je zalít horkou vodou. Během čištění louhem pečlivě větrejte, neboť vznikne silný zápach. Dejte pozor, ať se nepotřísníte. Připravte se, že v odpadu vnikne bublání a nebezpečné prskání, proto se vybavte ochrannými brýlemi a rukavicemi. Starší potrubí z PVC také může při vysokých teplotách během chemické reakce popraskat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.