Interiér

Zkuste omyvatelné barvy do kuchyně místo kachliček

Pokud vymalujeme svou kuchyni, máme radost, jaká z ní jde čistota. Jenže obzvláště v kuchyni se nám často brzy zase na stěně objeví zbytky jídla, mastnota od oleje a občas i otisky prstů našich dětí. Co takhle vymalovat omyvatelnou barvou? Nečistotu z ní pak stačí jen setřít.

Otěruvzdorné a omyvatelné barvy jsou v kurzu. Otěruvzdorná barva na zeď vám ale nezaručuje, že je odolná vůči oděru, ale pouze otěru. Když se o zeď opřete, neměla by na oblečení zanechat žádné stopy. Omyvatelná barva vydrží mytí vodou. Tím lze prodloužit intervaly mezi nutným malováním. Aby vám zůstala bílá kuchyň po malování i na stěnách, zkuste omyvatelný nátěr. Když máte třeba stůl pro dva, který je přistaven ke zdi, je často stěna náchylná ke znečištění, jako prostor nad dřezem.

Zaměřte se na kvalitu

Některé omyvatelné barvy odolají vodě mnohem více. Levnější barvy raději nekupujte, jinak s nečistotami mokrým hadrem smyjete i nátěr. U některých barev hned napoprvé smyjete onu ochrannou vrstvu a nátěr přestane být omyvatelný. Kvalitní omyvatelné barvy musí vydržet styk s vodou a drhnutí nečistot. Špína, skvrny a prach se drží na povrchu a nevpijí se do podkladu. Pak je lze omývat několikrát, aniž by se nátěr poškodil. Kvalitní nátěr je skutečně omyvatelný a je prodyšný.

Jak je to s odstraněním barvami neprodyšností a plísněmi

Záleží i na uspořádání kuchyně, jak moc máte zatěžovány zdi a jak často je třeba malovat. Omyvatelná barva se musí při dalším malování oškrábat, jinak na ní nová barva nebude chtít vůbec držet. Omyvatelný nátěr někdy z různých důvodů popraská a pak se onomu škrábání opravdu nevyhnete. I když výrobci udávají, že lze aplikovat na sebe až 25 vrstev omyvatelných barev, často tomu tak není. Omyvatelné nátěry také občas vytvoří neprodyšnou vrstvu, zdivo nedýchá, uvnitř dochází ke kondenzaci vlhkosti a vznikají plísně. Proto vždy dejte na kvalitu a pořádně čtěte složení.

Kam se hodí omyvatelné barvy

Omyvatelné barvy jsou vhodné do kuchyně, ale i do dětských pokojů a do prostor, kde se pohybují zvířecí miláčci. Omyvatelná barva však negarantuje, že už nikdy nebudete muset malovat. Čas od času je musíte omýt a po čase překrýt i novým nátěrem. Je třeba počítat i s tím, že nečistotu ze zdí vždy nesmyjete zcela rovnoměrně. Novým malováním se zakrývají také kromě nečistot i praskliny a nerovnosti zdí. Každopádně je výběr odstínů lesklých a matných barev opravdu velký a je z čeho vybírat. Omyvatelná barva je dobrou volbou, jen na její kvalitě nesmíte šetřit.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.