Interiér

8 tipů jak zařídit kuchyň v roce 2018

Pokud stavíte nebo rekonstruujete kuchyň, máme pro vás pár nápadů, na novou kuchyň třeba i od základů. Zkuste si ji vylepšit. Poradíme vám jak.

1.   Tvar kuchyně

Vzhledem k množství různých inovovaných spotřebičů už nám přestávají vyhovovat oblíbené kuchyňské sestavy do tvaru L nebo U. Je k nim špatný přístup. Mnohem lepší variantou jsou dvě rovnoběžné linie a ostrůvek.

2.   Pravidlo pravé ruky

Dodržování pravidla pravé ruky, umístění spotřebičů podle přípravy jídel zleva doprava, kdy je první skříň na potraviny a lednička, dále odkládací plocha, dřez, pracovní plocha a varná deska, se nemění.

3.    Materiál

Finančně nejdostupnější jsou dvířka z lamina, více odolná proti mechanickému poškození. Větší variabilnost nabízí dřevovláknitá deska, tzv. MDF, kterou lze dobře tvarovat a můžete použit i plastický dekor. Nejluxusnější dvířka linky jsou ze skla dýhy nebo masivu. Povrchová úprava dvířek určuje jejich odolnost. Zvolte úpravy, které eliminují otisky prstů a usazování mastných nečistot.

4.   Spotřebiče

Do vestavby se dává trouba, která se oddělila od varné desky. Někdy je v kuchyni trouba, pečicí, mikrovlnná a parní. Trouba by měla být vestavěná spodní hranou asi 90 cm nad zemí. Pokud je nutné stavět trouby spíše nad sebe, níž dejte pečicí troubu, nad ní parní a kal mikrovlnnou.

5.   Hluboké zásuvky

Zvolte hluboké zásuvky, do kterých je dobře vidět, pořadače, dózy, háčky, lišty a závěsné systémy, které jsou nezbytnou součástí kuchyně, kde máte vše po ruce. Praktickým pomocníkem jsou magnetické pásky, kam mohou být umístěny nože nebo kořenky.

6.   Rozčlenění prostor

Prakticky si rozvrhněte prostor mezi dolním a horním kuchyňským nábytkem. Musíte snadno umýt mastnotu a cákance jídla. V blízkosti varné desky dejte na zeď materiál odolný proti vysokým teplotám. Zvolte keramické dlaždičky, omyvatelnou barvu nebo dekorativní stěrku a obklady.

7.   Osvětlení

Při vaření potřebujete dobře nasvícenou pracovní plochu, centrálním svítidlem, které bude za zády a musíte mít i dobře osvětlenou pracovní deskou. V místě, kde nejsou skříňky, využijte samostatné osvětlení.

8.   Praktické doplňky

Stoupá obliba dvoudveřových amerických ledniček s dostatkem prostoru a přidaným funkcím, jako je výrobník ledu, dávkovač chlazené vody nebo držáky na lahve. Oblíbený je také retro design v různých barvách a dekorech. Letí designové rychlovarné konvice, kávovary, toustovače, odšťavňovače a další doplňky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.