Stavba

Kdy je potřeba stavební povolení a jak o něj zažádat

Nevíte, kdy je třeba stavební povolení a kdy stačí jen ohlášení stavby? Ohlášení stavby je zjednodušená verze stavebního povolení, která je určená pro rodinné domy.

Ohlášení stavby získáte rychleji než stavební povolení. Stavební povolení je určeno pro větší stavby, ale je třeba i při rekonstrukci bytu, když budete zasahovat do nosných stěn domu. Bydlíte-li v rodinném domku nebo v bytě, zřejmě se jednou za čas nevyhnete stavebním úpravám. S tím se pojí i nutnost ohlášení plánovaných stavebních úprav stavebnímu úřadu.

Tip: Jak stavět bazén svépomocí

Jak je to se Stavebním úřadem

Od 1. 1. 2018 platí velká novela stavebního zákona, která umožňuje rodinné domy stavět a rekonstruovat na ohlášení stavby. Ta předchozí novela z roku 2013 zase umožnila více staveb úplně bez stavebního řízení, ale také se výrazně zvýšily poplatky za stavební řízení. Drobné stavby kolem rodinného domku nyní můžete stavět, aniž byste to museli stavebnímu úřadu předem oznamovat.

Ohlášení postačí u některých staveb

Pro stavby pro bydlení a pro rekreaci s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše se dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Stačí u změny staveb, kdy nepřekročíte tyto parametry, u přístavby a nástavby rodinného domku. Postačí pro stavební úpravy pro změny v užívání části stavby, kterými se nijak nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se ani její vzhled a zároveň není vyžadováno posouzení vlivů na životní prostředí. Jde i o stavební úpravy bytu bez zasahování do nosných stěn. Takto můžete stavět i opěrné zdi do výšky 1 m hraničící s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi a také s veřejným prostranstvím.

Stavební povolení vyžadují tyto stavby

Pokud provádíte zásahy do nosných konstrukcí bytového domu, třeba byt, ve kterém se bourají nosné zdi. Někdy je i stavební povolení výhodnější. Například, když nemůžete stále sehnat sousedy, aby vám podepsali nutný souhlas se stavbou. Někdy také předchází územní řízení. Jde o ohlášení u nástaveb a přístaveb, kdy mu předchází územní souhlas. Ten se u rodinných domů spojuje s ohlášením do jednoho procesu. O územní řízení se nežádá u stavebních úprav, pokud se dům nezvyšuje ani nerozšiřuje.

Před započetím stavby se vám vždy vyplatí navštívit Stavební úřad v místě stavby a předem si zjistit požadavky nutné ve vašem konkrétním případě. Pak vám bude i známo, jaký potřebujete druh žádosti, který naleznete i na webových stránkách příslušného stavebního úřadu.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.