ložnice
Interiér

3 nezbytnosti, které nesmí chybět v dokonalé ložnici

Zařizujete si nové bydlení? Zřejmě jste začali místečkem na spaní, tedy ložnicí. Bez pořádného místa na spaní se zkrátka nevyspíte. Přinášíme vám tipy a triky, jak si zařídit ložnici tak, aby v ní nic nechybělo. Kde začít a na co nezapomenout? Pojďme se do toho společně pustit.

To, že spaním trávíme více než třetinu života, zřejmě víte. Ve své ložnici strávíte spoustu času. Proto by měla být oblíbeným místem ve vaší domácnosti a měli byste se v ní cítit příjemně a pohodlně.

Jak ji ale zařídit tak, abyste v ní cítili co nejútulnější? A co v ní nesmí chybět?

Základ číslo jedna: Postel

Na výběru kvalitní postele a matrace opravdu záleží. Tento dominantní kus nábytku je dlouhodobou investicí, nad kterou se vyplatí přemýšlet. Mezi nejoblíbenějšími druhy většinou najdete postel čalouněnou (do které se řadí i tzv. boxspring postele), kovové postele nebo klasicky masiv. 

Nezapomeňte však popřemýšlet i nad tím, zda si rovnou zakoupíte set i s matrací a roštem, nebo si vše pořídíte zvlášť. Společný set vám může ušetřit nějakou tu korunu navíc, protože jsou společně levnější. Na druhou stranu, vyberete-li si matraci i postel zvlášť, máte daleko širší možnosti a vyhledat si konkrétní kus můžete přesně podle toho, co vám bude nejpohodlnější.

Výběr velikosti postele se odvíjí nejen od vašeho pohodlí, ale zejména od dispozičních možnosti bytu. Na trhu najdete manželské postele od rozměru 140×200 cm až po královská lůžka o rozměrech 200×220 cm.

Investujte do matrace a vaše tělo se vám poděkuje

Není nic horšího, než vstávat každý den s bolestmi zad, krku, ramen či beder. To má často na svědomí nekvalitní matrace. O výběru té ideální bychom mohli napsat samostatný článek, proto si shrňme alespoň základní faktory pro její výběr:

  • tvrdost
  • nosnost
  • typ, materiál, výplň
  • materiál potahu 
  • snímatelnost potahu 
  • výška matrace a rozměry

A co umístit na stěny?

Prvním rozhodujících kritériem toho, co můžete umístit na stěny, je celková plocha stěn vaší ložnice.

Tapety, které okouzlí každého

Pokud máte stěnu opravdu velkou a není nezakrývá ji z větší části nábytek, ozdobte ji tapetou. Na Biano.cz, vyhledávači nábytku a dekorací, jsme našli spoustu tapet s realistickými motivy i samolepicí tapety, které vám ušetří práci při aplikaci.

Na menší dekorace máme ještě více nápadů a pokud jste milovníkem útulnosti, neměli by u vás chybět.

Podle vlastní chutě a vkusu se nebojte sáhnout po:

  • umění v podobě obrazů či oblíbených plakátů
  • vlastních fotografiích v samostatných rámečcích nebo v sadě (TIP: nechejte si vyvolat velkoformátové!)
  • police s rostlinami / knihami
  • ručně upletené macramé neboli drhání

Úložný a odkládací prostor

Pokud je vaše ložnice dostatečně velká, určitě do ní umístěte co nejvíce úložného prostoru. Ideálním řešením jsou například vestavěné skříně od podlahy až po strop, do kterých schováte všechny lůžkoviny, sezónní oblečení, ale i své a partnerovo oblečení.

Na knihy, malou lampičku, drobnosti a sklenici vody zase využijete noční stolky. Šperky, spodní prádlo či ručníky zase můžete uložit do komody.

postel

O tom, v jakém stylu si svou ložnici zařídíte, rozhodujete jen vy sami. Na trhu jsou dnes tisíce možností, stačí přijít na to, co se vám nejvíce líbí. Zaměřte se na materiály, které máte rádi, i na celkovou barevnou sladěnost. Barvy v ložnici by měly být spíše tlumenější, krémovější. Vyloženě křiklavé a tmavé barvy vám nemusí dodat onen pocit relaxace a útulnosti, který od ložnice žádáte. 

Tak vzhůru do výběru!

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *