Pro kutily

Jak odstranit vodní kámen ze sprchy, pračky, rychlovarné konvice a z dalších míst

Trápí vás vodní kámen usazený v pračce či rychlovarné konvici? Nelíbí se vám na vodovodních bateriích? Nevypadá hezky a přístrojům škodí. Pokud máte doma tvrdou vodu, poradíme vám, jak se vodního kamene snadno zbavit levně a rychle.

Jak odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice

Pokud máte, v rychlovarné konvici vodní kámen, nemusíte hned používat speciální prášek nebo drahé tablety. Na jeho odstranění stačí v konvici svařit vodu, do které přidáte decilitr octa nebo lžíci kyseliny citronové. Pak v ní směs ještě alespoň hodinu či přes noc nechte stát a podle potřeby ještě nechte vodu znovu převařit. Pak konvici důkladně několikrát vypláchněte horkou vodou.

Jak odstranit vodní kámen z kávovaru

V kávovaru při čištění nechte proces proti vodnímu kameni projet bez kávy, ale přidejte kyselinu citronovou nebo octovou vodou. Pak nechte proces projet i bez ní. Čistou vodou proces zopakujte 3x a nádobu ještě propláchněte čistou vodou.

Jak odstranit vodní kámen z WC mísy

Častým splachováním se díky tvrdé vodě v toaletních mísách vytváří nevzhledné hnědé usazeniny. Stačí do mísy nalít večer, nebo před odchodem do práce litr octa a pytlík sody, pak nechat působit. Následně toaletu pořádně vydrhněte štětkou. Na hodně zanesenou mísu jej pomůže roztok kyseliny solné. Nalijte jej do mísy, nechte ho krátce působit a pak toaletu pořádně štětkou vydrhněte.

Jak odstranit vodní kámen z vodovodní baterie

Zkuste odstranit vodní kámen octovým roztokem nebo citronem a sodou. Místo potřete, nechte působit a pak opláchněte. Lesklé chromové baterie nikdy nečistěte kyselinou, jinak je můžete zničit. Můžete dát také ocet či citron na vatu nebo vatové tampony a nechat kolem baterie, aby vodní kámen povolil. Pak jej dostanete dolů mnohem snáz.

Jak odstranit vodní kámen vodní kámen z pračky

Z pračky se musí odstraňovat vodní kámen pravidelně. Můžete jednou za měsíc nalít do bubnu pračky 0,5 litru octa a spustit program s teplotou 90 °C. Můžete také přidávat 2 lžíce octa ke každému praní do přihrádky, kam se dává aviváž. Ocet působí preventivně. Má dezinfekční vlastnosti a alergikům odstraní všechny bakterie. Prádlo po něm cítit není.

Jak odstranit vodní kámen vodní kámen z myčky

V myčce citron či ocet efektivně vyčistí kromě vodního kamene i mastnotu a usazeniny od jídla. Na čištění od vodního kamene použijte velký hrnek octa nebo citronové šťávy, kterou vlijete do dávkovače, nebo spíše do spodní části a nechte projet jeden mycí cyklus.

Jak vyčistit odstranit vodní kámen vodní kámen z vany, obkladů či dlaždic

Vodní kámen se může objevit i na barevné vaně, obkladech a na dlaždicích. Pokud se vodní kámen objeví na vaně či obkladech, zkuste je přeleštit hadrem namočeným v džusu nebo octu. Nechte alespoň hodinu působit. Zkuste se podívat i na novou inspiraci do koupelny.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.