Dům a Zahrada

Na co si dát pozor pokud kupujete pozemek

Pokud kupujete pozemek, dejte si pozor na pár důležitých věcí předem. Je třeba se mít na pozoru, kdo může jezdit před váš pozemek a jak se vy dostanete k němu, zda k vám nepůjde zápach z blízkého kravína, bioplynky, čističky či spalovny a jak jsou na tom kanalizační sítě. Ověřte si, že je pozemek skutečně stavební. Značka půdního fondu nebo nezastavitelného území je neprůstřelnou variantou. Ptejte se na omezení, jako pozemky v chráněných územích, kde jsou nastavená kritéria pro stavbu domu, jako výška budovy, sklon střechy i tvar a umístění oken.

Prohlídka v určenou hodinu

Jestliže vám prodejce nemovitosti či pozemku nabízí nějaký nestandardní čas prohlídky, nebo trvá pouze na ránu či večeru, zbystřete pozornost. Za domem může být provoz s hlučnými stroji, blízké JZD zapáchající nejvíce přes den, nepřetržitý provoz na blízké silnici, který je přes den šílený, ale v ranních hodinách je minimální. Prohlídka podmiňována ranními či večerními hodinami je vždy podezřelá.

Ochranné zóny

Ochranné zóny, které vedou skrz váš pozemek, mohou být velmi zrádné. Nesmí se na nich často stavět, zasadit strom či vyšší keř. Ochranná zóna vedení vysokého napětí může například měřit i desítky metrů, což vám vysoce spolehlivě zabrání ve výstavbě. Pozemky v okolí vodních toků pojišťovny často odmítají pojistit, a bez pojištění vám žádná banka peníze opravdu nepůjčí. Zrádná může být i přístupová komunikace. Pozemky pod ní mohou patřit někomu jinému. Sledujte také věcná břemena. Před koupí pozemku vždy nahlédněte do katastru nemovitostí. Poprvé, když se rozhodujete, zda nemovitost koupíte a pak ještě těsně před podepsáním smlouvy.

Věcná břemena a územní plán

Věcná břemena mohou být velkým problémem a je třeba je hledat v katastru. Vyplatí se také navštívit obec a vyžádat si územní plán, ať vám za pár let pod vašimi okny nehlučí dálnice. A pokud vás majitel od návštěvy úřadů odrazuje, cestou na úřad zrychlete krok. Před koupí pozemku se ujistěte, že je daný pozemek připojen k inženýrským sítím. Když není, obejděte dodavatele energií a správce kanalizací, od kterých si vyžádáte předběžný souhlas. Pak se vyhnete jednání s úřady, které po vás budou požadovat vybudování nové trafostanice, protože ta stávající energetická síť už je tolik přetížená, že to neunese, nebo vám nepovolí připojení k čističce odpadních vod a budete tak muset vybudovat žumpu.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.