Dům a Zahrada

Modrá skalice do bazénu – použití

Skalice modrá je známý název pro pentahydrát síranu měďnatého se zkratkou CuSO4. Dříve byla často používána pro úpravu vody v bazénech, ale je nutné vzhledem k její toxicitě a problematickému dávkování dodržovat striktně gramáže, proto se od používání upustilo.

Modrá skalice může být i nebezpečná

Modrá skalice je toxická a při požití způsobuje zvracení a průjmy s příměsí krve. Je také nebezpečná pro vodní organismy. Nebezpečné je i koupání v předávkované vodě. Mohou to být zelené blond vlasy jako první varování. Dlouhodobé koupání může způsobit zdravotní problémy. Jenže to může být, i když to přeženete se Savem nebo jinými prostředky. Modrá skalice se používá k výrobě v chemickém průmyslu k výrobě minerálních barev či k moření dřeva. Používá se k hubení řas a k potlačení jejich růstu v bazénové vodě.

Dávkování skalice modré

Důležité je dávkování modré skalice. Dříve byla doporučována dávka modré skalice 5 g/m3 vody. Nyní se stále častěji objevují názory, že i tato dávka může být pro lidský organismus nebezpečná. Spíše za tím ale stojí společnosti prodávající bazénovou chemii. Pak je důležitá i kontrola množství aktivní látky ve vodě. V klasických obchodech se testry na modrou skalici moc neobjevují. Modrá skalice z vody nevyprchá, zůstává v ní neustále a mizí z vody velice pomalu. Proto je dost složité, odhadnout obsah aktivní látky v bazénu.

 

Doporučení při dávkování

Dávkování modré skalice pro zničení řas je množství asi 5 g/m3 vody. Vedle správného množství modré skalice pamatujte na pravidelnost aplikace. Modrou skalici je vhodné použít jako prevenci proti vzniku dalších řas vždy za 2 až 3 týdny. Vodní řasy hned na začátku sezony jednorázově odstraníte pomocí modré skalice. Cenově to vychází dobře, neboť půlkilové balení koupíte asi za 60 korun. Skalici si nejdřív smíchejte v kbelíku s vodou a nechte ji rozpustit. Pak spusťte filtraci a nalijte roztok do bazénu. Pak důkladně filtrujte po dobu 24 hodin. Podle potřeby vždy můžete přidat chlorové tabletyHodnotu chlóru včetně pH kontrolujte jednou týdně a na základě zjištěných výsledků vodu pak můžete upravovat.

2 COMMENTS

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *