Dům a Zahrada

Modrá skalice do bazénu – použití

Skalice modrá je známý název pro pentahydrát síranu měďnatého se zkratkou CuSO4. Dříve byla často používána pro úpravu vody v bazénech, ale je nutné vzhledem k její toxicitě a problematickému dávkování dodržovat striktně gramáže, proto se od používání upustilo.

Modrá skalice může být i nebezpečná

Modrá skalice je toxická a při požití způsobuje zvracení a průjmy s příměsí krve. Je také nebezpečná pro vodní organismy. Nebezpečné je i koupání v předávkované vodě. Mohou to být zelené blond vlasy jako první varování. Dlouhodobé koupání může způsobit zdravotní problémy. Jenže to může být, i když to přeženete se Savem nebo jinými prostředky. Modrá skalice se používá k výrobě v chemickém průmyslu k výrobě minerálních barev či k moření dřeva. Používá se k hubení řas a k potlačení jejich růstu v bazénové vodě.

Dávkování skalice modré

Důležité je dávkování modré skalice. Dříve byla doporučována dávka modré skalice 5 g/m3 vody. Nyní se stále častěji objevují názory, že i tato dávka může být pro lidský organismus nebezpečná. Spíše za tím ale stojí společnosti prodávající bazénovou chemii. Pak je důležitá i kontrola množství aktivní látky ve vodě. V klasických obchodech se testry na modrou skalici moc neobjevují. Modrá skalice z vody nevyprchá, zůstává v ní neustále a mizí z vody velice pomalu. Proto je dost složité, odhadnout obsah aktivní látky v bazénu.

 

Doporučení při dávkování

Dávkování modré skalice pro zničení řas je množství asi 5 g/m3 vody. Vedle správného množství modré skalice pamatujte na pravidelnost aplikace. Modrou skalici je vhodné použít jako prevenci proti vzniku dalších řas vždy za 2 až 3 týdny. Vodní řasy hned na začátku sezony jednorázově odstraníte pomocí modré skalice. Cenově to vychází dobře, neboť půlkilové balení koupíte asi za 60 korun. Skalici si nejdřív smíchejte v kbelíku s vodou a nechte ji rozpustit. Pak spusťte filtraci a nalijte roztok do bazénu. Pak důkladně filtrujte po dobu 24 hodin. Podle potřeby vždy můžete přidat chlorové tabletyHodnotu chlóru včetně pH kontrolujte jednou týdně a na základě zjištěných výsledků vodu pak můžete upravovat.

4 COMMENTS

  1. Dobrý den, píšete, že dříve doporučované dávkování 5g/m3 může být nebezpečné, ale jiné nedoporučujete. Zároveň doporučujete pravidelné preventivní dávkování každé 2-3 týdny. Jaké množství je tedy pro použití v bazénu přijatelné? Kde se dají koupit testery? Existuje nějaký relevantní důvod/důkaz, že za informacemi o nebezpečnosti modré skalice stojí společnosti prodávající bazénovou chemii? Děkuji

  2. Dobry den prosim kolik ma muj bazen kubiku nabo metru krychl.?velikost oval 5,6 delka,sirka3,6a hloubka1,20m dekuji

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.