Interiér

Jak vybrat vrchem plněnou pračku?

Pračka je nezbytnou součástí každé domácnosti, proto se zaměříme na to, jak si ji správně vybrat. Pokud jste se navzdory vyšší oblíbenosti praček s předním plněním rozhodli pro tu s horním plněním, podívejme se, jak postupovat při jejím výběru.

Každá pračka má své pro i proti. Některé z nás nedají dopustit na pračku s horním plněním, jiné na plnění zepředu. Jaké jsou pračky s horním plněním?

Pračky s horním plněním 

Pračky plněné shora můžeme vidět hlavně v miniaturních panelákových bytech a jejich koupelnách. Jsou menších rozměrů, většinou 40 x 60 cm a řeší problém s nedostatkem místa. Nemusíte řešit, jak ji umístit, aby vám nevadila dvířka při otevírání, nebo abyste se k nim vůbec dostali. Při troše šikovnosti ji klidně umístíte i do kuchyně pod odklápěcí pracovní desku nebo při rekonstrukci do předsíně. Plnění pračky shora je mnohem pohodlnější a namáháte při něm záda.

  

Výhody

Výhodou těchto praček jsou menší rozměry a praktičtější otevírání dvířek, pokud nemáme dostatek prostoru. Nemusíte se sklánět a klekat na kolena, když vytahujete prádlo z pračky. To ocení senioři i těhotné ženy. Navíc jsou dnešní moderní pračky s horním plněním řešeny tak dobře, že pracné lovení prádla z bubnu v hlubokém předklonu a hlavou zabořenou do bubnu už nehrozí. Jen větší kousky doporučujeme dobře odstředit, aby nebyly při vytahování moc těžké. Obvyklá náplň suchého prádla do pračky je asi 5 kg a to bude po praní a absorbování vody vážit více.

Kapacita, energie a komfort

Při výběru pračky neopomínejte ani na náklady na budoucí provoz. Pračka bude v provozu dost často a kupuje se na delší dobu. I když ušetříme při nákupu, v dlouhodobém horizontu se nám může model pěkně prodražit. Zvažte, jak velkou pračku potřebujeme s ohledem na počet členů rodiny a kolik prádla vyperete najednou. Hodnota je uváděna v kilogramech a jedná se o hmotnost prádla v suchém stavu. Obvyklá náplň praček s horním plněním se pohybuje okolo 5 kg.

Spotřeba elektřiny a vody a další kritéria

Čím více znamének + za písmenem A uvidíte, tím bude pračka úspornější. Ty nejšetrnější jsou s označení A+++. Tuto důležitou informaci najdete na energetickém štítku pračky, stejně tak jako mnoho dalších. Ty nejtišší pračky dosahují hodnot okolo 50 dB a při odstřeďování 70 dB.

 • roční spotřeba elektřiny – kolik kWh pračka spotřebuje při 220 cyklech praní
 • roční spotřeba vody – kolik litrů vody pračka spotřebuje při 220 cyklech praní
 • kapacita pračky – kolik kg suchého prádla vypere na 1 prací cyklus
 • účinnost odstřeďování – nejlepší je A a většina praček má B
 • hlučnost praní a odstřeďování – intenzita zvuku při cyklu udaná v dB

Jak se vyznat ve funkcích

 • Fuzzy Logic – automaticky zváží prádlo v bubnu a určí, kolik je potřeba vody, času a s tím i elektrické energie pro prací cyklus.
 • Odložený start – pokud máte levnější elektřinu v nočních hodinách, ušetříte. Může vám také pračka doprat těsně předtím, než se vrátíte domů z práce.
 • Sprchování prádla – pro úsporu vody a elektřiny na její ohřev. Prací prostředek se při sprchování rozptýlí do všech částí bubnu.
 • Parní program – parní generátor vytvoří horkou páru, která pomáhá udržovat teplotu v bubnu, snížit spotřebu elektřiny a eliminovat většinu alergenů.
 • Baby Care – dostatečné máchání odstraní zbytky pracího prášku. Je vhodný pro alergiky a malé děti.
 • PET program – předpírka a máchání navíc odstraní pach, špínu i zvířecí chlupy.
 • EcoBubble – do vody se pouští vzduch, vzniká bublinková pěna a hlouběji proniká do prádla. Vhodné na silně znečištěné prádlo i při nižších teplotách.
 • Program Rapid – rychlé praní, nejčastěji na 15 až 30 minut osvěží prádlo, třeba to propocené po sportu.
 • Wi-Fi – pračku lze na dálku zkontrolovat, naprogramovat a spustit prací cyklus třeba z mobilního telefonu nebo tabletu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.