Dům a Zahrada

Založení zahrady svépomocí, jak na to

Pokud se chcete sami pustit do zakládání zahrady, zohledněte to, jak ji chcete využívat. Jinak by měla zahrada vypadat pro starší manželský pár, jinak pro rodinu s malými dětmi a jinak, pokud máte psa. Rozmyslete si, zda bude vaše zahrada pouze okrasná, anebo i užitková. Někdo chce místo pro hry a sport, jiný pro bazén a grilování, další pro oslavy a setkání s přáteli. Zahrada má být budována účelně, z hlediska péče raději co nejméně náročně. V exteriéru se dobře odpočívá, griluje, koupe, relaxuje i pracuje. Zahrady pomáhají eliminovat stres a dokonce nás i léčí. Buďte precizní ve výběru rostlin i jejich barev. Proti stresu spolehlivě účinkují různé odstíny zelené a harmonické pastelové barvy květin. Zahrady by měla ladit s domem i s okolním prostředím.

Dobrý a promyšlený plán

Rozvrhněte si, jak velký bude trávník a kde bude, kudy povedou chodníčky, kde bude vydlážděná plocha na terasu, kde bude dětský koutek, altán, zahradní domek, bazén, jezírko či grilovací centrum. Musíte také určit, kde budou květinové záhony, dřeviny a užitkové záhony. Pěkná jsou také vřesoviště a skalky. Ve svahu lze vytvořit originální kompozice, jako opěrné zídky, terasy a skalky. Členitý terén je pro hotovou zahradu velkou předností. Důležité je promyslet si barevnost celé zahrady, od kvetoucích rostlin až po umístěné doplňky. Myslete i na to, jak bude zahrada vypadat za několik let, až vyrostou keře a stromy. Nakreslete si všechno v měřítku a vytvořte si nákupní seznam. S výsadbou začněte na jaře. Myslete na to, aby byla kompozice zajímavá po celý rok.

Světlo a stín

Všímejte si oslunění místa, vlhkosti půdy i částí zahrady vystavené větru. Na větrná místa vybírejte okrasné trávy, túje a tisy, které fungují jako větrolamy, cesmíny, kdoulovec i okrasné třešně. Myslete také na vybraný styl.  Do asijsky laděné kompozice zařaďte bambusy a azalky. Do romantické zahrady bylinkové záhony i růže. Držte se svého seznamu a nenechte se strhnout nabídkou v zahradnictví. Slunečná, ale ne příliš suchá místa osaďte záplavou trvalek, letniček, růží, bylinek a zeleniny. V jezírkách na slunečném místě vám krásně pokvetou lekníny. Na slunečných místech se vyjímají porosty vřesů, vřesovců, okrasných trav, skalničky a cibuloviny. Trávníku vyhovuje slunce a polostín, na slunné až polostinné místo dejte odpočívadla, posezení, pískoviště a prolézačky pro děti. Do stínu dejte hosty, čechravy, kakosty, zvonky, náprstníky, čemeřice, sasanky a kapradiny i okrasné trávy. Z dřevin se tu bude dařit rododendronům, azalkám, japonským javorům i lýkovci.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.