Dům a Zahrada

Pěstování cibule – Jak a kdy sázet – Semena vs. Sazeničky

Cibuli lze pěstovat trojím způsobem. Ideální doba pro výsadbu cibule je koncem března až začátkem dubna. Sazečku můžeme namořit, stejně jako semena, pokud je již nekoupíme namořená.

Jak připravit půdu

Cibule má ráda půdu propustnou a vlhkou půdu. Velmi dobře se pěstuje na vyvýšeném záhoně, kdy postačí záhon vyvýšit 10 cm nad úrovní okolního terénu. Půdu lze zlehčit příměsí písku a dodat humus zapravením 5 cm silné vrstvy dobře vyzrálého kompostu. Půda by neměla být kyselá, spíše neutrální či mírně zásaditá. Lze ji posypat mletým dolomitickým vápencem a následně lehce prášek zapravit hráběmi do půdy. Prospěšný je i dřevěný popel, který mírně zvedne pH a dodá mnoho minerálů. Kyselost půdy si můžete i velmi snadno otestovat indikátorovými papírky.

Pěstování cibule ze semen

Cibuli lze pěstovat ze semen vysetých do řádků v první polovině března v řídkém výsevu do připravených rýh. Řádky si můžeme naznačit pomocí šňůry a dvou zapíchnutých kolíků. Řádky zahrneme a mírně půdu udusáme. Jakmile sazenice zesílí, je třeba je probrat tak, aby byly v řádku 10 až 15 cm od sebe. Vyrýpnuté sazenice cibulek pomocí malého botanického rýčku můžeme zasadit na další záhon. Vlastní sazenice z výsevu jsou zvyklé na druh naší půdy a je to levnější než ze sazečky. Semeno cibule, které se vysévá na záhon do řádků hustěji a bez probírky slouží pro vypěstování malých cibulek, kterým říkáme sazečky.

Pěstování cibule ze sazeniček předpěstovaných v pařeništi či ve skleníku

Pokud si chceme vypěstovat sadbu sami, abychom získali kvalitní cibulovou sadbu, vyséváme semeno v polovině března do pařeniště či do skleníku a pak sazeničky vybereme a vysázíme na záhon. Při sázení cibulové sadby vždy zkrátíme kořínky o 2/3 a nať o 1/3. Pak cibulku vysazujeme tak, aby byl náznak cibulky a kořínků vždy pod povrchem půdy. Cibulová sadba, která je nasázená hluboko, znamená špatnou úrodu. Sazeničky je nutno také kolíkem přitlačit, aby je nevytáhly žížaly nebo aby je nevyplavila voda při zalévání či déšť. Půda se trochu slehne. Nasázení cibulka se nesmí dát lehce vytáhnout a musí zemi držet.

Pěstování cibule ze sazečky

Výhodou pěstování cibule ze sazečky je, že ji nemusíme předpěstovávat. Cibuli sazečku sázíme do řádků asi 10 až 15 cm od sebe a řádky děláme 20 cm od sebe. Nejdříve sázecím kolíkem do záhonu vytvoříme dírku. Vypíchnutou jamku můžeme zahrnout troškou jemné hlíny z okrajů a cibulku zasadit do jamky tak, aby svým vrcholkem byla asi 2 až 4 cm pod povrchem půdy. Nezapomeňte, že půda trochu slehne a udusá ji déšť. Osázený záhon zahrneme hřbetem hrábí, aby byl pěkně urovnán. Cibule šalotka je opravdu velmi úrodná a sází se jen z cibulek jako sazečka. Sazečku lze namořit třeba přípravkem Rovral AquaFlo nebo Algahumin. Sazečku v síťce moříme 8 až 12 hodin dle návodu.

Zalévání, mulčování a hnojení

Cibuli zalévejte nejlépe mezi řádky, přílišná vlhkost škodí rostoucí nati. Plejte ji velmi opatrně, abyste nepoškodili kořínky. Vhodné je mulčování mezi řádky, které účinně zabrání růstu plevelů a velmi dobře drží v půdě vlhkost. Jakmile se začne cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo jej ponechejte jen v tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nebránila v růstu. Hnojte tekutým organickým hnojivem každé 3 týdny, poprvé 3 týdny po výsadbě.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.