Stavba

Jak si postavit chatu svépomocí

Chatu si můžete postavit svépomocí snadno, rychle a levně. Buď vám ji může postavit specializovaná firma, nebo si jí můžete postavit i sami. Pak si můžete užívat letní dovolenou ve vlastní chatě, kterou si podle svého projektu vyberete a sami postavíte. Víkendová a sezónní chata překoná i vaše očekávání. Mnoho firem vám poskytne širokou nabídku montovaných rekreačních staveb.

Stavební povolení na chatu

Nejdříve si musíte koupit pozemek, kde chcete chatu postavit a mít ke stavbě i daná povolení. Stavebník má povinnost požádat příslušný stavební úřad o vydání územního rozhodnutí při umístění stavby. Vydání územního rozhodnutí vyžaduje celou řadu podkladů. Existuje také územní souhlas, který platí v případě, že stavební záměr splňuje podmínky stanovené v § 96 odstavci 1. Nejdříve v každém případě zajděte na stavební úřad, kde vám přesně řeknou, co je třeba udělat a poradí vám, jaké kroky ke stavbě chaty musíte učinit. Ke stavbě chaty, chatky či srubu potřebujete pevný podklad v podobě betonové základové desky i zděné nebo betonové základy s podsklepením.

Stavba chaty svépomocí

Jak dlouho budete chatu stavět, se odvíjí samozřejmě od typu, tvaru, velikosti i složitosti. I když se dřevěné stavby obecně vyznačují rychlou výstavbou v řádu několika měsíců, podle plánu se odvíjí výstavba. Dřevěnou chatku si můžete postavit svépomocí nebo si ji také lze zajistit kompletně na klíč. Můžete se klidně rekreovat v kvalitní a technologicky správně postavené chatě, která bude splňovat všechny požadavky. Nejdůležitější je také následná pravidelná údržba a obnova ochranného nátěru dřeva.

Komfortní chata svépomocí

Jednoduchou chatu s pár místnostmi či vícepatrovou luxusní chatu, která poskytne komfort i větší rodině, začněte stavět ze zvoleného materiálu, kterým je většinou dřevo. Ať už si vyberete jakýkoliv model stavěné chaty, stavební materiál, jako je dřevo, je základem každé chaty. Nejčastěji se používají smrková prkna, které si necháte předem připravenou na pile. Podle návodu si pak můžete začít svou stavbu začít sami. Obliba rekreačního bydlení provoněné dřevem za poslední roky rapidně stoupá. Oproti zděné stavbě je potřebný čas na výrobu a montáž dřevěné chaty výrazně nižší.

Stavební materiál

V případě větších rozměrů chaty zvolte raději silnější prkna. Na malé zahradní chatky vám bude stačit dřevo tloušťky asi 3 cm. Dřevěnou chatu musíte izolovat. Mnohem lépe ji vytopíte, v létě vám zase zajistí izolace rozpálené střechy příjemný chládek. V případě, že chcete chatu využívat i v jiném ročním období, třeba během zimy, investujte více do izolace stěn i podlah. Pokud si vyberete opravdu kvalitní dřevo a pravidelně jej budete udržovat, vámi postavená chata vám vydrží i několik generací.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.