Interiér

Dveře vám nedovírají? Zkuste seřídit panty!

Plastové dveře jsou dnes součástí většiny domácností. Jsou však náchylné na změny teplot a často nedovírají tak, jak by měly. Podívejme se, jak na seřízení dveří.

Jak zjistit, že je třeba seřídit panty

  • Křídlo dveří se nepohybuje hladce
  • Pant skřípá při otevírání nebo zavírání dveří
  • Dveře nedrží pevně na zárubni a jsou viditelné mezery a průsvity
  • Dveře naráží na zárubeň nebo drhne o podlahu

Seřízení interiérových dveří

Interiérové dveře seřídíte ve třech rovinách, tedy svisle, vodorovně a přitlačením křídla k rámu. U standardních falcových dveří je dveřní křídlo usazeno do pantů na zárubni a vyčnívá za rám. U bezfalcových dveří na objednávku se skrytými panty raději nechte seřízení na profesionálech.

Použijte vodováhu

Pomocí vodováhy zkontrolujte, zda jsou interiérové ​​dveře správně zavěšeny. Postačí vám i malířská páska, tužka a kousek papíru.

Nastavení překrytí dveřního křídla na rámu

Označte si místo tužkou na zárubni, kde se zárubeň setkává s okraji zavřených dveří. Otevřete dveře a pravítkem si změřte vzdálenost čar nakreslených od vnitřního okraje rámu dveří. Vzdálenosti musí být v rovině.

Jaké zvolit nářadí

K tomu, aby dveře dovíraly jako nové, nepotřebujete speciální nářadí, ale vystačíte si abusem s velikostí 4 milimetry, který většinou odpovídá velikosti šroubů v pantech.

Jak seřídit panty u dveří

Abyste se při seřizování dveří dostaly ke šroubu, nemusíte ani dveře vysazovat. Šrouby najdete pod plastovou krytkou pantů, kterou u většiny modelů plastových dveří jen vysunete. Šroubem můžete otáčet dvěma směry. Jedním dveře uvolňujete a druhým naopak přitáhnete těsněji k pantům.

Jak seřídit plastové dveře

U plastových dveří se nejčastěji působením teplot dveře mírně zatáhnou, zejména v horní části. Povolte šrouby v horním a prostředním pantu a mírně je roztáhněte. Ploška, která pant kryje, se pohybuje při povolování mírně doleva. Pokud dveře se stále nedovírají, zkuste to jinak. Podobně se postupuje při seřízení dřevěných dveří.

Jak seřizovat dveře

Při seřizování plastových dveří musíte najít vhodnou polohu, ve které se budou dovírat. Neseřizujte jen jeden pant, jinak se mohou dveře nenávratně prohnout. Pokud povolujete šroub v horním pantu dveří, povolte stejným směrem částečně šroub i v prostředním pantu. Postupujte tak dlouho, dokud se dveře nebudou znovu správně dovírat. Nakonec na panty znovu vraťte plastové krytky.

Jak seřídit vchodové dveře

Dnešní vchodové dveře nevyžadují vysazení dveřního křídla. Seřizování vchodových dveří se odvíjí od toho, jaké byly použity panty dveře. Nejpopulárnější jsou čepové panty, kdy se často šrouby našroubují přímo do ramene křídla. Miskové panty bývají upevněny v misce závěsů ve vyfrézovaném otvoru ve dveřích. Poslední variantou jsou 3D závěsy s křídlovou a rámovou částí zapuštěné do křídla a rámu. Pokud si při seřizování pantů dveří s úpravou neporadíte, obraťte se na odborníka.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.