Stavba

Jak postavit pařeniště? Jednoduchý návod

Postavte si sami pařeniště. Je to snadné a pomůže vám vypěstovat spoustu domácích plodin.

Vytvoříme pařeniště o rozměrech 1,5 x 1 m, s výškou vpředu 32 cm a vzadu 47 cm na rychlení některých druhů zeleniny. Dovnitř pařeniště vysypeme drobnou a kvalitní zeminu. Pokud chceme v pařeništi předpěstovat sadbu, musíme jej upravit na poloteplé pařeniště. Vyžaduje to vyhloubit v pařeništi jámu, kterou naplníme asi 30 cm vrstvou chlévské mrvy i listí, a navrch vysypeme pařeništní zeminu, kde se udrží teplota 12 až 18 °C, která vyhovuje většině sadby na předpěstování.

Tip: Dřevěná udírna svépomocí – Jak na to?

Potřebný materiál

Čelní stěna:

2 desky – 2 x 15 x 150 cm

2 hranoly – 3 x 5 x 28 cm

1 hranol – 3 x 5 x 30 cm

Zadní stěna:

2 desky – 2 x 15 x 150 cm

1 deska – 2 x 13 x 150 cm

1 hranol – 3 x 5 x 41 cm

1 hranol – 3 x 5 x 43 cm

Boční stěny:

4 desky – 2 x 15 x 100 cm

2 desky seříznuté do klínu 2 x 20 x 100 cm

2 hranoly – 3 x 5 x 34 cm

1 lišta – 2 x 2 x 96 cm

Okna:

2 desky – 1 x 4 x 102 cm

1 deska – 1 x 5 x 102 cm

2 desky – 2 x 4 x 150 cm

2 lišty – 2 x 2 x 72 cm

2 tabule skla – 72 x 97 cm

2 kovová držadla

Tvorba pařeniště

Čelní stěnu pařeniště vytvoříme spojením dvou desek pomocí hranolů. Dva kratší přibijeme na krajích čelní stěny, delším spojíme desky uprostřed. Na okrajích jsou hranoly o 2 cm kratší než výška čelní stěny, aby na ně dosedly vodicí lišty na přidržení okna. Podobně postupujeme i při zadní stěně. Třetí, užší desku, použijeme na vrchní stranu stěny. I zde jsou boční hranoly o 2 cm nižší než výška stěny.

Jak jej dáme dohromady

Boční stěny vytvoříme spojením dvou stejných desek pomocí hranolu, který přibijeme uprostřed desek. Horní desku, seříznutou do klínu na přední straně s výškou 2 cm a na zadní 15 cm, přibijeme naposled. Na horní části hranolu, který spojuje všechny desky, pilkou seřízneme šikmou plochu rovnoběžnou se šikmou plochou na vrchní desce. Na ni pak přiložíme vodicí lištu 2 x 2 x 96 cm tak, aby po celé délce byla 2 cm pod horním okrajem šikmé desky.

Kotvení a lišty

Na obou koncích jsou lišty od okrajů stěny o 2 cm kratší. Po vložení čelní a zadní stěny mezi obě bočnice musí vodící lišty sednout na hranoly čelní a zadní stěny. Sešroubováním vytvoříme základní rám pařeniště. Hoblíkem nebo rašplí zkosíme přední hrany horních desek na čelní i zadní stěně a rovněž i horní stranu středního hranolu na zadní stěně tak, aby tvořily rovinu s vodícími lištami, na kterých bude položené okno. To vyžaduje více zručnosti při zhotovování.

Zpevnění a moření

Desky tvořící jeho rám třeba zpevnit čepy. Ze čtyř desek 2 x 4 x 102 cm a 2 x 4 x 150 cm zhotovíme rám, jehož střední výztuž tvoří deska 2 x 5 x 102 cm. Na okraje přibijeme lišty na přidržení skleněných tabulí. Nakonec přišroubujeme dva kovové držáky na manipulování s oknem. Okno položíme na rám pařeniště a vyzkoušíme, zda se jím dá posouvat po vodicích lištách. Všechny dřevěné části namoříme. Rám pařeniště postavíme na cihlový nebo alespoň na štěrkový základ. Pařeniště se hodí k rychlení zeleniny, v zimních měsících i na uložení některých druhů zeleniny, které mohou přezimovat venku.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.