Stavba

Jak odstranit silikon? Jednoduché tipy

Silikon je jeden z nejčastěji používaných pomocníků. Může nám pomoci s mnoha různými pracemi. Silikon lze odstranit chemickou cestou nebo mechanicky.

Ve spárách nesmí zůstat zbytky starého silikonu, jinak nový silikon nepřilne dobře. Spáry je třeba pečlivě zbavit starého silikonu a začít na kraji nebo v místě, kde je starý silikon poškozený. Někde se podaří odtrhnout celou část, někde jen malý kousek. Použijte nůž nebo speciální škrabky na starý silikon. Dejte pozor, abyste nepoškodili ostatní spáry. Odstranit silikon z dlaždic a kachliček lze speciální mechanickou škrabkou, nebo chemicky za použití gelu či pasty. U laku je možné použít jen chemické prostředky, aby nedošlo k poškození materiálu.

Tip: Rekonstrukce bytového jádra

Gelový odstraňovač silikonu

Gelovým odstraňovačem silikonu lze celý proces začít, anebo si vypomoci v závěru. Jedná se o tubičku s průhledným gelem, který nanesete na silikon, kterého se chcete zbavit. Funguje velmi rychle, silikon se rozpustí už po 10 minutách od nanesení, nikam nestéká, neničí okolí a má příjemnou vůni. Odstranit se dají velké vrstvy i malé kousky. Po daném čase vezměte přiloženou škrabku a veškerý nechtěný silikon snadno seškrábnete.

Jednosložková tixotropní pasta

Odstraňovač silikonu v podobě jednosložkové tixotropní pasty, která velmi dobře chemicky odstraní zbytky vytvrzeného silikonového tmelu. Je vhodná pro odstranění vytvrzeného silikonu ze zdi, kamene, betonu, dřeva, keramiky, skla, kovů a plastů. Její aplikace je snadná. Lze ji použít na odstranění zašlých spár kolem van, umyvadel i WC. Odstraňuje zabarvení přírodního kamene silikonovým tmelem. Neporušuje povrchy čištěných materiálů a nepáchne. Pasta se nanáší štětečkem, nechá 10 minut působit a pak se zbylý silikon seškrábe. Vyzkoušet můžete Odstraňovač silikonu Soudal nebo Den Braven.

Čím a jak odstranit silikon z dlažby

Odstranit silikon z dlaždic a kachliček lze buď speciální mechanickou škrabkou, nebo chemickou cestou za použití gelu či pasty. U lakovaného povrchu je vhodnější použít pouze chemické prostředky, aby následně nedošlo k poškození znečištěného materiálu silikonem. Odstraňovač silikonu Den Braven nebo Soudal odstraní silikon ze zdiva, keramiky, kamene, betonu, skla, kovů, dřeva i plastů. Lze použít na odstranění zašlých spár kolem van, sprchových koutů, umyvadel, bidetů i WC.

Čím a jak odstranit silikon ze skla

Výše uvedený přípravek lze bez rizika poškození nanést i na skleněné povrchy. Jednosložkovou tixotropní pastu, která chemickou cestou odstraní zbytky vytvrzeného silikonu, nanášíme štětečkem a pak narušený silikon opatrně seškrábneme škrabkou na silikon. Pracovní teplota během odstraňování silikonu musí být vyšší než 5 °C a ne vyšší než 35 °C. Běžná pokojová teplota je tedy vyhovující. Postupujte vždy podle návodu na daném přípravku.

Odstranění silikonu z rukou i oblečení

Silikon odstraníte z rukou pomocí silikonového odstraňovače, pokud by to nešlo, tak pomocí technického benzínu nebo ředidla. Na odstranění nevytvrzeného i vytvrzeného silikonu z oblečení zvolte okamžitě použitelný pastový prostředek k odstranění silikonu. Škrabka na silikon je kovová, vhodná pro odstranění silikonu. Z jedné strany jde o flexibilní kovovou čepel pro rovné plochy a z druhé strany ohnutou kovovou čepel, třeba na rohy vany. Čepel škrabky je z nerezové oceli.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.