Pro kutily

Jak zachytit dešťovou vodu?

Zahradu můžeme velmi dobře zalévat i dešťovou vodou, která je navíc vhodnější než voda z kohoutku. Dešťová voda obsahuje všechny důležité látky pro rostliny a neobsahuje třeba chlor či hormony, které se v pitné vodě vyskytují.

Ročně spadne v průměru 60 litrů vody na metr čtvereční, kde lze zachytit a využít kubíky vody zdarma. Deštivých dní je však během roku většinou málo a voda z okapů se pak neefektivně splachuje do stoky. Je dost kontraproduktivní nechat odtéct vhodnější dešťovku a pak zalévat zahradu chlorovanou vodou. Zamyslete se proto nad možnostmi sběru dešťové vody a jejím dalším využitím.

Levné řešení na chaty a chalupy

Levnějším řešením je pořízení sudu na dešťovou vodu nebo IBC kontejneru, které umístíte pod vývod okapu, které musíte čistit. IBC kontejner má kohoutek, kterým lze vodu stočit do nádoby na dešťovou vodu. Do sudu se pak musí nádoba ponořit. Složitější je zde řešení filtrace. Dešťovou vodu lze využít k zálivce. Vybudovat si můžete i studnu. Podívejte se jak postavit studnu.

Způsoby chytání dešťové vody na zahradě

Na zahradě u rodinného domu jsou vhodné retenční nádrže neboli jímky na dešťovou vodu, na které je možnost získat dotaci Dešťovka. Výše dotace se liší podle toho, zda dešťovou vodu využíváte jako užitkovou v domě, třeba na splachování toalety a využitá voda se pak dostane zase do stoky, nebo na zalévání zahrady. Vhodná je i podzemní nádrž o objemu od 1 500 až 8 000 litrů, které využijete i v zimě. Existují i mnohem větší nádrže. K vybavení patří čerpadla a filtrační mechanismy, které vodu čistí od listí a dalších nečistot, které mohou celý systém ucpat. Díky nádržím ušetříte v sezóně i 15 000 korun a více za vodu.

Zachycení vody na balkoně

V bytovém domě využijte možnosti zachycení vody na balkoně. Můžete se pokusit o vybudování vlastního okapu na zábradlí nebo okapu v dolní části zábradlí sousedů nad vámi. Vodu pak odvedete do barelů nebo jiné nádoby na vašem balkoně. Nádoby na dešťovku může být i osázená květinami na štěrkovém podloží, kamení nebo písku. Vysadit můžete třena lekníny nebo orobinec.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.