Pro kutily

Jak vyrobit baldachýn na pergolu?       

Pokud toužíte na své zahradě či terase po vysněném stínu v parném slunci, pergolu s baldachýnem si můžete postavit sami. Využít můžete i předpřipravené sady. Vhodný baldachýn dodá pergole unikátní vzhled, dopřeje vám příjemný stín a prodlouží pergole její životnost. Podívejte se, jak si vytvořit baldachýn.

Vhodný kolejnicový systém pro shrnovací baldachýn

Kolejnicový systém umístěte pod podpůrné prvky stabilní konstrukce pergoly na delší stranu. Přihlédněte k dispozici celé pergoly. Změřte si rozměry pro 2 kolejnice a dejte ji na každý konec. Pokud je vaše pergola s krbem, promyslete bezpečnost.

Dostatečné podpůrné prvky

Na kolejnice připevněte více lehkých hliníkových tyčí, které ponesou látku. Tyče umístěte na kolejnice v pravém úhlu a přichyťte je kotvícími patkami, speciálními oky či háky. Podle délky kolejnic zvolte odpovídající počet tyčí, někdy stačí 4, jindy jich musíte použít i 8. Přidejte boční koncové tyče, které mohou mít ozdobný efekt.

Volba látky na baldachýn

Použijte nepromokavé materiály, které se používají v soupravách pro pergolové baldachýny nebo vodotěsné tkaniny, které vás ochrání i před deštěm. Baldachýny pro pergoly jsou totiž určené pro ochranu proti slunci a konstruované pouze na lehké přeháňky. Při větších lijácích baldachýny úplně stáhněte, aby se neponičily.

Příprava látky na baldachýn

Podle počtu tyčí v látce ušijete příslušný počet tunelů, do kterých po instalaci kolejnic tyče vsunete. Látku nechte mezi každou tyčí lehce volnou, aby se prověsila do písmene U, příliš se nenapínala a neztratila tvar, zejména pod proudem prudkého deště. Usnadníte si tak pobyt na zahradě v letních dnech i při dešti. 

Stahování baldachýnu

Na jeden konec baldachýnu umístěte madla, nebo si pořiďte předpřipravený systém, který k baldachýnu jen upevníte. Pro bezproblémové fungování stahovacího mechanismu pravidelně používejte silikonový sprej, který zajistí funkční chod a prodlouží životnost celého mechanismu.

Využijte baldachýn v předpřipravené sadě

Ušité baldachýny jsou v sadě i s potřebnými komponenty, jako jsou lanka, posuvný mechanismus, vruty do dřeva nebo systém k uchycení ke kovové konstrukci. Prodávají se v určitých rozměrech na dřevěné i hliníkové pergoly. Samostatně stojící baldachýny mohou mít kromě manuálního ovládání i elektromotor.

Předchystaná sada s baldachýnem a její instalace

Voděodolný, nepromokavý či materiál s UV ochranou je opatřen kovovými kruhy, které umístíte do rohů látky a přichytíte do 3 až 4 šroubů s okem, podle toho, zda je plachta trojúhelníková nebo obdélníková. Karabiny udrží látku za železné kruhy a šrouby s okem ji napnou v konstrukci napínákem, díky kterému se v látce za deště nedrží voda. Umístěte plachtu v každém rohu pod jiným úhlem, aby voda stékala.

Použití stabilních baldachýnů

Pokud netrváte na shrnování baldachýnu, vhodná je i stínící plachtová stříška pro baldachýny. Jde o velmi atraktivní, moderní a elegantní řešení pro zastínění pergoly. Nosná konstrukce pergoly musí být dostatečně pevná, aby stínící plachtu unesla. Abyste její stavbu nepodcenili, podívejte se, jak postavit zahradní pergolu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.