Pro kutily

Sirup z rýmovníku – 3 recepty na rýmovníkové sirupy

Kašel, kýchání, rýma a ucpaný nos trápí na podzim spoustu z nás. Na ty to nepříjemné příznaky nemoci můžeme použít sirup z rýmovníku. Připravte si z nich léčivý sirup sami.

Na nachlazení i proti rýmě využijte účinky voňavé a léčivé pokojové rostliny s názvem rýmovník. Připravte si z ní výborný sirup, který se hodí k léčbě i jako sladilo do nápojů a jídel. Pěstování rýmovníku je velmi snadné a dobře snáší řez.

Rýmovník

Rostlina Plectranthus amboinicus z čeledi hluchavkovitých je známá jako rýmovník citrónový, kubánské oregano nebo mexický eukalypt. Pěstuje se kvůli aromatickým listům se specifickou vůní, která kombinuje aroma máty, meduňky, eukalyptu a kafru.

Na co se používá rýmovník

Listy můžeme přidávat jako bylinku do salátů i pod maso, užívat jako čaj, na inhalaci, k hojení spálenin a drobných poranění kůže. Pomáhají při nachlazení, rýmě, kašli, bolestech hlavy a onemocněních dýchacích cest. Navíc rostlina odpuzuje hmyz.

Jak se používá rýmovník

Léčivé látky můžete čichat z přelomeného listu, připravit si inhalační lázeň, pít léčivý odvar, čaj nebo vložit lístky do bavlněného pytlíku a dát si je do postele kde spíte. Do těla můžete dostat účinné látky i v podobě hustého a sladkého sirupu, který chutná dospělým i dětem.

1.      Vařený sirup z rýmovníku

Výhodou sirupu z vařených listů je kratší doba přípravy a delší trvanlivost. Na jeho přípravu také potřebujete mnohem menší množství lístků z rýmovníku. Delším vařením se ale naopak snižuje množství účinných látek ve výsledném produktu v podobě sirupu.

Potřebné ingredience:

 • 30 listů rýmovníku
 • 1 kg cukru
 • voda
 • citrusy – citrón, limetka a pomeranč

Postup přípravy:

Do nádoby vložte opláchnuté, natrhané nebo nakrájené lístky rýmovníku a oloupané citrusy nakrájené na kolečka. Vodu přiveďte v hrnci k varu a nalijte ji na listy a citrusy v nádobě tak, aby byly zcela ponořené. Přikryjte nádobu pokličkou a nechte stát 24 až 48 hodin. Pak odvar slijte a přeceďte jej přes sítko nebo plátno. V hrnci pak odvar přiveďte k varu a přidejte cukr. Na mírném plameni odvar vařte, dokud vám nevznikne hustý sirup. Ještě horký ho plňte do sklenic, dobře jej zavíčkujte a otočte sklenice dnem vzhůru. Skladujte v temnu a chladu.

2.      Sirup z rýmovníku připravovaný za studena

Příprava sirupu studenou cestou je delší a k jeho přípravě je třeba větší množství lístků rýmovníku. Šetrnější způsob výroby ale v hotovém sirupu zachová mnohem více účinných látek. Během výroby a skladování je nutné u sirupu kontrolovat, zda se neobjevila plíseň.

Potřebné ingredience:

 • 50 a více listů rýmovníku
 • 1 kg cukru
 • bio citrusy s chemicky neošetřenou kůrou – citrón, limetka a pomeranč
 • šťáva vymačkaná z několika citrusů

Postup přípravy:

Opláchnuté a osušené lístky natrhejte nebo překrájejte na kousky. Citrusy dobře omyjte a nakrájejte na plátky. Do uzavíratelné sklenice postupně dávejte vrstvu lístků, cukru, plátky citrusů a vymačkanou citrónovou šťávu, dokud není plná. Poslední vrstvu tvoří cukr. Sklenici uzavřete a nechte stát nejméně 2 až 3 týdny na parapetu za oknem. Občas obsah promíchejte a znovu upěchujte. Dávejte pozor, aby se neobjevila plíseň. Jakmile je všechen cukr rozpuštěný, vzniklou tekutinu přepasírujte a přeceďte přes pláténko. Snažte se ze směsi vymačkat co nejvíce tekutiny. Sirup naplňte do sklenic a uchovávejte ho v chladu a temnu.

Sirup z rýmovníku s ovocem

Potřebné ingredience:

 • 35 listů rýmovníku
 • 1 granátové jablko nebo 1/2 hrnku sušené moruše, černého bezu, jeřabiny či arónie
 • 1 pomeranč
 • 1 citron
 • 1 kg třtinového cukru voda

Postup přípravy:

Nechte 24 až 48 hodin očištěné, nakrájené či natrhané rýmovníkové lístky louhovat v hrnci s plátky či kousky ovoce, kde vše zalijete vroucí vodou tak, aby vše bylo ponořeno. Hrnec zakryjeme poklicí či utěrkou a nechte v pokojové teplotě. Pak obsah přeceďte, přidejte cukr a zahřívejte a míchejte na ohni tak dlouho, až se cukr rozpustí. Pak ztlumte plamen a zvolna nechte za občasného míchání sirup zredukovat na hustější konzistenci světle měděné barvy. Po zchladnutí sirup ještě zhoustne. Horký sirup plňte do menších a horkých skleniček, pevně uzavřete a nechte vychladnout dnem vzhůru. Skladujte v chladnu a temnu. Pokud máte rádi přírodní způsob léčby, zkuste si také vypěstovat zázvor v květináči.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.