Stavba

Jak zateplit dům svépomocí? Poradíme vám!

Pokud máte v plánu zateplovat svůj dům svépomocí, izolovat a ušetřit, poradíme vám, jak na to. Zateplení fasády je časově a technologicky náročné.

Při dodržení základních postupů můžete zateplení fasády svépomocí zvládnout. Před zahájením zateplování se poraďte s odborníkem. Poraďte se, čím dům zateplit a na co si dát pozor, abyste nevznikla plíseň v bytě či domě. Začíná se přípravou stěn domu, které musí být očištěné od špíny, prachu a mastnoty. Nerovnosti stěn musí být srovnány. Vápencové omítky na zdi doporučujeme nejprve ošetřit penetračním nátěrem proti vlhku.

Pevnost podkladu a očištění fasády

Zkuste přilepit na stávající omítku dva kousky polystyrenu fasádním lepidlem a po 3 dnech je zkuste sundat. Desky by se vám měly rozlomit. Pokud se izolační desky nerozlomí a strhnete i část omítky, nejde o vhodný povrch pro zateplení fasády. Celou vrstvu omítky je lepší okopat. Po přípravě povrchu pro zateplení fasádu omyjte proudem vody a okartáčujte. Je třeba odstranit mech a plísně ze stěn. Povrch fasády vyrovnejte do roviny. Nerovný povrch opravte lepící maltou. Vymezte spodní hranu fasády. Sokl se vymezuje od úrovně terénu až do výšky 30 cm. Na tuto výšku se instaluje hliníkový profil v absolutní rovině.

Montáž izolačních desek pro zateplení domu

Jakmile jsou profily správně upevněné včetně vyrovnaných profilů s pomocí podložek, můžete v procesu zateplení fasády přejít k montáži izolačních desek. Zde je třeba vybrat, zda použijete polystyren nebo skelnou vatu. Doporučujeme desky z minerální vlny, protože izolační materiál dosahuje lepší výsledky díky flexibilitě materiálu. Desky z minerální vaty dobře drží na fasádě a lépe izolují. Sníží se tepelná ztráta.

Aplikace fasádních desek kolem oken a vyrovnání povrchu

Na obalu fasádního lepidla najdete návod přípravy i použití. Použijte hladítko na jeho nanášení. Lepení izolačních desek na fasádu kolem oken je nutné provádět na samotný okraj okna. Pokud je to možné, omítku z ostění odstraňte a izolační desky dejte co nejblíže oknu. Pak začněte s vyrovnáváním povrchu pomocí speciální brusky a také vodováhy. Správná izolace sníží i vlhkost v bytě či domě.

Kotvení polystyrenu a minerálních fasádních desek

Pplystyrenové desky ukotvěte vyvrtáním otvorů pro ukotvení desek. Do nich se vráží speciální kotvící hmoždinka. Minerální fasádní desky lze kotvit v případě nedostatečného množství lepidla. Použijte speciální kotvy určené pro uchycení desek z minerální vlny. Nezapomeňte na dilatační spáry, které lze vyplnit speciálním tmelem. Dilatační spáry chrání zateplení fasády od rozpínavosti materiálu a jeho popraskání.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.