Dům a Zahrada

Venkovní kuchyně – Velká dávka letní inspirace

Pokud máte rádi vaření venku a léto s vůní grilovaného masa či zeleniny, nemusíte zápasit s plynovou bombou a přenosným grilem. Vybudujte si venkovní kuchyň.

Venkovní kuchyň by měla být stejně funkční jako ta vnitřní, i když se spokojíme s mnohem jednodušším řešením. S letní kuchyní získáme další prostor, který nám umožní trávit většinu pěkných dní venku pod širým nebem a během přípravy jídla být v kontaktu s přáteli a členy rodiny. Hodit se vám bude i vhodné zastřešení, třeba pergola s krbem a udírnou kousek od vašeho zahradního bazénu.

Pevné základy a podlaha

Budujte venkovní kuchyň od základů a věnujte pozornost podlaze. Měla by být určená pro venkovní použití s přihlédnutím na hmotnost spotřebičů, které na ni postavíte. Měla by být opatřena protiskluzovým povrchem, jinak byste mohli uklouznout. Vybírejte vzhled i dekor tak, aby nevyžadoval velkou údržbu či uklízení a snadno se daly odstranit skvrny od omastku, ovoce a jiných surovin. Kromě keramické dlažby lze zvolit i palubky z tvrzeného plastu.

Snadno udržovatelné materiály

Ve venkovní kuchyni by měly dominovat vysoce odolné a bezúdržbové či minimálně údržbové materiály, jako jsou nerezová ocel, kámen a dřevo. Venkovní kuchyň nemusí být rozhodně dokonalá. Zvláště pokud na ni máte málo místa, udělejte si ji co nejpraktičtější. Často stačí opravdu jen malý kuchyňský ostrůvek nebo funkční zahradní gril vybavený praktickou odkládací plochou, případně nějakou vhodnou úložnou skříňkou. Ušetříte tím nejen prostor, ale i výdaje z napjatého rodinného rozpočtu. Pokud jste šikovní, mnoho věcí si navíc uděláte sami, třeba zahradní krb.

Venkovní kuchyně snů

Venkovní kuchyň musí být hlavně dobře uspořádaná, i když jste omezeni dispozicemi zahrady. K venkovní kuchyni musíte mít snadný přístup z domu, jinak se hodně naběháte. Nezapomeňte ani na bezpečnost. Předem si rozmyslete, jaké spotřebiče do venkovní kuchyně chcete umístit. Zda vám stačí jen gril, nebo chcete udírnu a dřez s odpadem. Hodně záleží na tom, jaké máte technické možnosti a kde jsou umístěny elektrické a vodovodní přípojky. Snadno a nenápadně protáhnete elektrický kabel k lednici nebo plotně, ale voda je většinou mnohem větší oříšek. Využijete ale určitě obojí. Pokud máte vodu jak ven vyvést, hodit se vám bude kromě dřezu i odpadu i zahradní sprcha.

Spotřebiče a vybavení

Promyslete, kolik vlastně budete potřebovat spotřebičů a jak budou velké. Záleží jen na vás, zda si kromě grilu a dřezu kuchyň vybavíte pecí na pizzu, krbem či udírnou, ledničkou, barem a pípou na čepování piva. Rozhodně si na každé straně u grilu nechte dostatek místa na odkládací plochu, kam budete pokládat talíře a nádobí. Gril a další spotřebiče nedávejte raději hned vedle lednice.

Vhodné osvětlení

Ve venkovní kuchyni si zkuste vytvořit vhodný pracovní prostor. I když budete venku trávit vařením přece jen méně času než uvnitř, je důležité, aby byla příprava jídla pohodlná. Zároveň se spotřebiči si naplánujte i vhodné osvětlení. Možná budete chtít připravovat pohoštění i večer nebo v noci. Můžete prakticky kombinovat elektřinu se solárními lampami, ale alespoň nad pracovní deskou musíte mít kvalitní svítidlo.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.