Dům a Zahrada

Vlhkost v bytě? Jak ji efektivně snížit?

Vlhkost se v bytě či domě většinou objevuje v zimních měsících, nejčastěji pod okny nebo v rohu místnosti. Plíseň ráda roste ve vlhkém prostředí, kam do domu či bytu proniká mnohem vyšší vlhkost.

Ideální vlhkost v bytě by měla být mezi 40 až 50 % a neměla by nakonec překročit 60 %. Změřte si nejprve doma vlhkost vlhkoměrem. Pokud budou hodnoty vlhkosti vysoké, učiňte následující kroky, nebo si objednejte specializovanou firmu.

Ochrana proti vlhkosti a plísni

Nejprve regulujte teplotu v bytě a snažte se docílit ideální vlhkosti prostředí v interiéru. Omezte velké množství květin, zejména pak sušení prádla doma, vaření bez digestoře či otevřeného okna a sprchování bez kvalitní ventilace. V zimním období pravidelně topte a po celý rok intenzivně větrejte. Potraviny napadené plísněmi je třeba ihned vyhodit do kontejneru. Dbejte na pravidelný úklid a desinfikujte postižené oblasti vhodnými čisticími prostředky.

Zdroj: learn.allergyandair.com

Tip: Jak snížit tepelnou ztrátu domu

Když se objeví plíseň

V místě výskytu plísně nejprve oškrábejte malbu a strhněte tapetu ve větší ploše, než na které se vyskytuje plíseň. Povrch konstrukcí po odstranění plísní následně opatřete 2 až 3 nátěry přípravkem proti plísním. Dostatečně utěsněte lišty, které překrývají spáry po obvodě okenních rámů i balkonových dveří. Veškeré otvory utěsněte polyuretanovou pěnou. Snažte se odstranit příčiny vzniku plísní. Zlikvidujte tepelné mosty tvořené ve střešních konstrukcích a proveďte vnější zateplení vašeho objektu. Opravte těsnění spár mezi jednotlivými panely. Na stěnu naneste vápennou malbu s přísadou protiplísňového přípravku. Bez zabránění vzniku plísní znovu netapetujte. Nikdy neumisťujte nábytek těsně ke stěnám a pro zachování proudění vzduchu nechte vždy mezeru 5 cm.

Ošetření zdiva

Použijte prostředky k preventivnímu ošetření zdiva, jako je Fungisar Super, který zabraňuje vzniku plísní, bakterií, řas a kvasinek. Savo je bioxid a pokud problém s vlhkostí přetrvává, objeví se vám plíseň znovu. Prevence je vždy jednoduší a také levnější. Když se plíseň vytvoří, je třeba ji vždy odstranit. Plísně mohou vyvolávat vyrážky, astma a alergie. Lze osekat omítku a nanést ji novou, s přísadou biocidu. Pokud se plíseň stále vrací, je nutné provést stavební úpravy. Je třeba přidat zvenku izolační vrstvu a obnovit tak izolaci proti zemní vlhkosti, která stoupá zdivem vzhůru.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.