Trendy v bydlení

Kompostér do bytu: Je to dobrý nápad?

K modernímu trendu života a bydlení se některé technologie ze zahrady přesouvají i do našich bytů. Například kompostování se stalo součástí našich kuchyní. Stačí k němu mít vhodnou nádobu, materiál a činitele. Jak kompostování v bytě funguje?

Jak kompostovat v bytě

Kompostování v bytě je efektivním a účinným prostředkem, jak přetvořit organické zbytky v kuchyni na humus, který využijete při každoročním přesazování pokojových rostlin. Získáte cennou a dostupnou zeminu pro rostliny, kterým se bude v humózní půdě dobře dařit. Hlavním činitelem přeměny odpadu v kompost jsou žížaly.

Co patří do domácího kompostu

Do domácího kompostu patří rostlinné zbytky z kuchyně i ostříhané zdravé listy a květy pokojových rostlin. K tomu je třeba násada kalifornských žížal, které zpracovávají rostlinné odpady a přeměňují je na cenné suroviny. Objem odpadu se sníží až na šestinu původního objemu. Kromě kompostu získáte i žížalí čaj.

Kuchyňský odpad do kompostéru

Káva, čajové sáčky, drcené skořápky z vajec a ořechů, bioodpad z kuchyně, jako jsou slupky ze zeleniny a ovoce včetně citrusů. Zbytky vařených jídel se dávají jen v malém množství a míchají se s větším množstvím suchého materiálu.

Co je žížalí čaj

Výluh v kompostéru je směsí látek s vysokým podílem důležitých živin pro rostliny. Pro zeleň je energetickou bombou, která výrazně zlepší stav rostlin. Průtokem vody přirozeně obsažené v biologickém odpadu dochází k obohacení enzymy, vápníkem, hořčíkem a dalšími prvky. Živnou směs musíte před použitím naředit v poměru 1:10, jinak přímým hnojením v koncentrovaném stavu rostlinám spálíte jejich kořeny.

Výhody domácího kompostéru

  • Kompost vzniká prožíráním rostlinného materiálu žížalami kalifornskými
  • Kompost nezapáchá a postupně snižuje svůj objem
  • Hnojením rostlin kompostem v poměru 1:10 se zeminou dochází k obohacení pěstebního prostředí
  • Postupným přidáváním zeleného materiálu vzniká další kompost
  • Ve vhodném prostředí kompost funguje celoročně

Jak si vyrobit domácí kompostér

Výroba domácího kompostéru není náročná. Stačí vám objemnější kbelík s víkem, které dobře těsní. V jeho spodním dně vytvořte otvor, do kterého namontujte vypouštěcí kohoutek menšího průřezu a utěsněte lepidlem. Kompostér umístěte třeba na starou židli, kam do sedáku vytvoříte otvor pro vypouštěcí kohout.

Vermikompostér

Protože jde o biologický proces, zápachu nebo plísni se často nevyhnete. Do vermikompostéru dáte žížaly, které organický odpad sežerou a vyrobí z něj hnojivo. Má krásné a designové řešení do bytu, žížaly jsou tiché, nutné je pravidelné krmení žížal 1x až 2x týdně. Kapacitně 100 g žížal denně sežere 50 g surového bioodpadu. 

Elektrický kompostér

V zařízení jsou namnožené bakterie, které rozloží potravinový odpad za 24 hodin. Velkokapacitní zařízení zpracuje více jak 5 kg odpadu a zpracuje i vařený potravinový odpad. Vyžaduje připojení do elektřiny a odpadní kanalizaci na kanalizační přípojku. Vzhledem ke kapacitě, designu, velikosti a cenové náročnosti se hodí do restaurací a pro veřejné stravování. 

Alternativní kompostér FoodCycler

Zařízení je malé, má pěkný design a zpracuje jakýkoliv potravinový odpad asi za 6 hodin na sterilní nepatogenní substrát, který se dá ihned přimíchat do půdy. Má tichý provoz bez zápachu, snadnou instalaci i obsluhu, ale je dražší.  1x za 4 až 6 měsíců je třeba měnit uhlíkové filtry. Výsledný substrát neobsahuje bakterie a schopnost hnojení je nižší než u klasického kompostu.          

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.