Pro kutily

Jak odstranit smůlu – zaručené tipy

Smůla neboli pryskyřice se odstraňuje stěží. Abyste věci znečištěné od smůly nemuseli rovnou vyhodit, zkuste využít naše prověřené rady na odstranění smůly.  

Jak odstranit smůlu z oblečení

Skvrna od smůly je jednou z nejúpornějších a ulpívá na oblečení i předmětech dost tvrdošíjně. Bohužel nejde jen tak vyprat. Podívejte se na několik způsobů, jak si oblíbený kousek ze své garderoby zachránit a jak smůlu odstranit z různých povrchů. S našimi radami to bude snadné, jako odstranění silikonu.

Odlakovač nebo líh

Na skvrnu od smůly můžete odstranit odlakovačem na nehty. Zkuste ji natřít, nechat vsáknout, promnout mezi prsty a po chvíli pak oděv důkladně vyprat žlučovým mýdlem nebo mýdlem s jelenem. Místo odlakovače se dá použít i líh, terpentýn nebo technický benzín. Odlakovač nebo olej odstraní i pryskyřici z rukou. Důkladně mněte skvrny tak dlouho, až se smůla rozpust a pak je omyjte mýdlem.

Máslo, sádlo nebo olej

Smůlu lze z oblečení odstranit i něčím mastným, tedy klasicky máslem, sádlem či olejem. Naneste prostředek, promněte skvrnu mezi prsty, nechte chvíli působit a nakonec oděv vyperte v mýdlové vodě. Přidat můžete i prostředek na nádobí.

Ubrousek a žehlička

Pryskyřici můžete odstranit i tak, že přiložíte na skvrnu ubrousek, papírovou kuchyňskou utěrku nebo savý papír a několikrát jej přežehlíte horkou žehličkou. Smůla se teplem rozpustí a vsákne se do ubrousku. Použijte několik vrstev, aby pryskyřice neprosákla na plochu žehličky.

Žlučové mýdlo na dočištění

Ať už jste zvolili jakýkoli postup, poskvrněné místo důkladně promněte a v ruce vyperte pomocí žlučového mýdla. Pomáhá více než jádrové mýdlo s jelenem.  Žlučové mýdlo je speciální a obsahuje výtažek z hovězí žluči. Ta obsahuje sloučeniny emulgující tuky, které pomáhají rozpouštět skvrny a nečistoty. Nakonec oblečení vyperte celý obvyklým způsobem.

Mazivo ve spreji na pryskyřice na autě

Pokud parkujete pod jehličnatými stromy, můžete mít pryskyřici nakapanou na karoserii vozu. Nenechávejte ji na kapotě auta dlouho, po zaschnutí se těžko odstraňuje. Nalijte na jemný hadřík technický benzín a krouživými pohyby smůlu pomalu a velmi opatrně odstraňujte. Nepoužívejte líh ani aceton, abyste nepoškodili lak. Použít můžete i univerzální mazivo ve spreji nebo kuchyňský olej.

Odstranění smůly z dlažby, lina nebo koberce

S kapkami lepivé smůly se můžete setkat i při odstraňování vánočního stromečku. Na dlažbu nebo laminátovou podlahu stačí použít univerzální čistič určený na tyto povrchy. Naneste ho na skvrnu, nechte chvíli působit a vlhkým hadrem a teplou vodou setřete. Na zaschlou smůlu použijte odlakovač, líh či technický benzín, jen dejte pozor, ať nepoškodíte podlahu. Koberec vyčistíte stejně jako textilie.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.